מאת- אמנון בן שושן, רואה חשבון

אלפי ישראלים שהתקינו בביתם הפרטי מזגן קיבלו בשבוע האחרון מכתב מרשות המסים בנוסח הזה:

“על פי הנתונים המצויים ברשותנו הותקן מזגן אצלכם. בתוקף סמכותי לפי סעיפים 135 ו-137 לפקודת מס הכנסה, אבקשך למסור לי פרטים על התקנת מזגן בטופס המצורף. הנך נדרש להשיב להודעה זו תוך 30 יום ממועד קבלתה”

במכתב פניה זה דורשת רשות המסים מהציבור מידע על פרטי המתקין ופרטי התשלום ומבקשת שהמידע הנ”ל יישלח לאגף מודיעין ברשות המסים.

מטרת הרשות היא להילחם בתופעת העלמות המס. בדומה למכתב ששלחה לפני כשנה למאות ישראלים המחזיקים למעלה משתי דירות מגורים, כעת מתמקדת הרשות בנותני השירותים הקטנים כמו מתקיני מזגנים, שיפוצניקים ואינסטלטורים.

באמצעות הפנייה אל מקבלי השירות (הציבור), מקבלת הרשות מאגר נתונים מבוסס עליו הם מסתמכים בביקורת ספרי העסק של נותן השרות ובוחנים האם דווחו ההכנסות כראוי ושולם מס כחוק.

עולה השאלה, האם לרשות המסים יש סמכות לפעול באופן זה?

רשות מנהלית רשאית לפעול רק על פי מה שהתיר לה החוק ובגדר סמכותה. לדעתי, אין לרשות המסים סמכות בנוגע לכך אלא אם כן זומן אדם לעדות במסגרת חקירה שמתנהלת ע”י חוקר מוסמך.
חוקרי הרשות רשאים בכפוף לסעיף 227 לפקודה לעצור, לחקור ולחפש בהקשר לעבירות מס.
מי שאינו חוקר מוסמך עפ”י פקודת הפרוצדורה הפלילית (עדות) רשאי לפעול רק לפי הסמכויות המוקנות בפקודת מס
הכנסה המפורטות בסעיפים 135 עד 144 לפקודת מס הכנסה- שם מוקנות סמכויות נוספות ונדרשת הסמכה ספציפית לכך או בהוצאת שומה לפי הסעיפים 145-153 . כל השאר נעשה בחוסר סמכות.

מזגן המותקן בביתו של אדם פרטי לא נכנס לתחולת הסעיפים ולכן מדובר בשיטת מצליח מבישה.

לו היה מדובר בהתקנת מזגן בבית עסק אז ישנה סמכות לפקיד שומה לפי סעיף 135א לדרוש מבעל העסק ידיעות ומסמכים בנוגע לקשריו העסקיים עם ספקיו, לקוחותיו או מי שיש לו קשרים עסקיים.

אתמול, בתאריך 6.6.16 התפרסמה כתבה באתר “כלכליסט” בנושא. ראה בקישור הנ”ל-http://www.calcalist.co.il/marketing/articles/0,7340,L-3692422,00.html

הכותב הביע את דעתו בנושא וקבע כי לרשות המסים יש סמכות לפעול:  (ציטוט מתוך הפסקה הראשונה של הכתבה)

“פקודת מס הכנסה מאפשרת לרשות לדרוש מאזרחים מידע על הכנסות והוצאות שלהם ושל אחרים, והאזרחים חייבים לענות לדרישה זאת” .

בלי קשר לזהות הכותב/המגיב והסוגיה, ממליץ לכם לעולם לא להסתמך בעניין מקצועי על כתבות בעיתון ..

 

התשובה אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואינה מהווה חוות-דעת. התשובה נועדה למתן אינפורמציה בסיסית וראשונית בלבד. התשובה ניתנה על-סמך בדיקה ראשונית כללית בלבד. יכול להיות שבבדיקה מעמיקה יתגלו הוראות חוק, פסיקה והוראות ביצוע הסותרות את הנאמר לעיל. התשובה הינה דעתו האישית של כותב התשובה בלבד, ואינה מחייבת את רשויות המס ו/או בתי-המשפט. רו”ח אמנון בן שושן אינו אחראי, לא במישרין ולא בעקיפין, לכל שימוש ו/או יישום של הנאמר בתשובה זו, ואינו אחראי לטעויות שנפלו במתן התשובה.