עד ינואר 2003 הייתה נהוגה בישראל שיטת המיסוי הטריטוריאלית. שיטה זו, הטילה מיסים על כל ההכנסות אשר הופקו או נצמחו בישראל מתוך תפיסה שמרבית התושבים השקיעו את כספם במדינה עצמה. הזמנים השתנו, המשק הגלובלי התפתח ועימו גם מסחר חוצה גבולות, תהליך שדרש ממדינת ישראל להביא לשינוי בחקיקה. כך נולדה לה שיטת המיסוי הפרסונאלית.

בעקבות רפורמת המס שנעשתה בשנת 2003 חייב כל תושב ישראל לשלם מס בגין הכנסותיו שהופקו או נצמחו בישראל ואף מחוצה לה. אדם (יחיד או חבר בני אדם) יכול להיחשב כתושב של שתי מדינות שונות. ללא חקיקה מפורשת הוא עלול להיות חייב בתשלום כפל מס בגין הכנסותיו. בפקודה החדשה של מיסוי בינלאומי נקבעה הוראה המעניקה זיכוי בגין מיסי חוץ ששולמו על הכנסות החוץ החייבות בישראל.

בעקבות ניסיונות לייצר מנגנונים למניעת תשלום כפל מס, מדינות שונות חתמו על אמנות במטרה לקבוע פתרון לבעיית כפל המס. אמנות אלו קובעות את חלוקת המס בין המדינות, מקנות וודאות ומעודדות מסחר בין מדינות. כיום מדינת ישראל חתומה על כ-50 אמנות מס למניעת כפל מס. לאמנות המס כח רב ומה שרשום ומוסכם על פיהן גובר על הרשום בחקיקת המס בישראל, במידה וקיימת סתירה.

נכון להיום, במסגרת הסכמי מיסוי בינלאומי, חתומה מדינת ישראל על אמנת מס עם המדינות הבאות:

אוזבקיסטן, אוסטריה, אוקראינה, אורוגוואי, איטליה, אירלנד, אסטוניה, ארגנטינה, ארה”ב, אתיופיה, בולגריה, בלרוס, בלגיה, ברזיל, בריטניה, ג’מייקה, גרמניה, דנמרק, דרום קוריאה, הודו, הולנד, הונגריה, וייטנאם, טורקיה, יוון, יפן, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מולדובה, מקסיקו, נורבגיה, סין, סינגפור, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פיליפינים, פינלנד, צ’כיה, צרפת, קוריאה, קנדה, רומניה, רוסיה, שבדיה, שוויץ, תאילנד.

ה”מיסוי הבינלאומי” עוסק בנושאים כגון: מיסוי הכנסות מעבודה בחו”ל, קיזוז הפסדים כנגד הכנסות מחו”ל, תושב חוזר ותושב חוזר ותיק, חברת משלח יד זרה, חברה נשלטת זרה, מחירי העברה, זיכוי ממסי חוץ, כללי המרה לשקלים וכו’.

במידה ואתם זקוקים לשירותי מיסוי בינלאומי משרדנו ישמח להעמיד לרשותכם צוות מיוחד המתמחה בפקודת המס הבינלאומי ובאמנות המס השונות של ישראל ברחבי העולם.