הגדלת נקודות זיכוי להורים

הגדלת נקודות זיכוי להורים

פתח דבר

החל מ-1.1.2017 נוספו הטבות בתשלום מס הכנסה, הניתנות להורים עובדים שלהם ילדים קטנים. ההטבות במס יגדילו את ההכנסה הפנויה ויסייעו להקל בהוצאה בגידול הילדים. ההקלות במס ניתנות להורים לילדים קטנים באמצעות נקודות זיכוי והן באות לידי ביטוי בהפחתה של סכום המס, כשערכה של כל נקודת זיכוי 242 ₪ לחודש (נכון ל-2024).

נקודות זיכוי בגין ילד משנת לידתו ועד לשנה שבה מלאו לו חמש שנים

החל מ-1.1.2017 הושוו מספר נקודות הזיכוי לאם ולאב בגין ילדיהם, החל משנת לידתם ועד לשנה שבה מלאו להם חמש שנים. רלוונטי גם להורים שחיים בנפרד.

מספר נקודות הזיכוי להן זכאי ההורה :

  • 1.5 נקודות זיכוי בשנת לידתו של הילד.
  • 2.5 נקודות זיכוי בשנת המס שלאחר שנת לידתו של הילד ועד השנה שבה מלאו לו 5 שנים.

ניוד נקודת זיכוי – אם שנולד לה ילד, החל בשנת המס 2017, יכולה לבקש לנייד נקודת זיכוי אחת משנת לידתו של הילד, לשנה העוקבת.

בני זוג מאותו המין הרשומים במרשם האוכלוסין כנשואים, זכאים לנקודות זיכוי בגין ילדיהם כמפורט. ההורה המקבל את קצבת הילדים יהיה זכאי לנקודות זיכוי כמו האם, ובן/בת הזוג האחר יהיו זכאים לנקודות זיכוי כמו האב.

את ההקלות בנקודות הזיכוי ניתן לקבל על ידי פנייה למעסיק, באמצעות היישום לעריכת תיאום מס,  או באמצעות פנייה לפקיד השומה שבאזור מגוריכם.

נקודות זיכוי בגין ילד שמלאו לו בשנת המס 6 וטרם מלאו לו 18 שנים

אישה נשואה שהיא אם לילד שמלאו לו 6 שנים ועד לשנה שבה מלאו לו 17, זכאית בגינו לנקודת זיכוי אחת. בהתאם לחוק הגדלת נקודות זיכוי להורים במס הכנסה והגדלת מענק עבודה (הוראת שעה) תיקון 2023 החל משנת 2024, זכאית האם לנקודת זיכוי נוספת עבור כל ילד, שבשנה זו מלאו לו 6 שנים וטרם מלאו לו 18 שנים. משמע, שתי  נקודות זיכוי עבור כל ילד. אם לילד בוגר, זכאית בשנה בה ימלאו לו 18 שנים, למחצית נקודת זיכוי בלבד. גבר נשוי שהוא אב לילדים שבשנה זו מלאו להם 6 שנים וטרם מלאו להם 18 שנים, זכאי לנקודת זיכוי אחת בגין כל ילד.

הורים החיים בנפרד

בגין כל ילד שבשנת 2024 מלאו לו 6 שנים וטרם מלאו לו 18 שנים זכאי ההורה שהילדים בחזקתו לנקודת זיכוי נוספת עבור כל ילד. בנוסף, יקבל ההורה המחזיק בילדים ומקבל את קצבת הילדים, לנקודת זיכוי נוספת כמשפחה חד הורית, ובלבד שאינו מנהל משק בית משותף עם יחיד אחר. ההורה שאינו מחזיק בילדים או שלא מקבל את קצבת הילדים בגינם, זכאי בשנת 2024 לנקודת זיכוי אחת בגין כל ילד שבשנה זו ימלאו לו  6 שנים וטרם מלאו לו 18 שנים.

ילד להורה אחד

הורה יחיד שילדיו בחזקתו, יהיה זכאי בשנת 2024 עבור ילדים שמלאו להם 6 שנים וטרם מלאו להם 18 שנים לשלוש נקודות זיכוי עבור כל ילד. (ההורה מממש את זכאות ההורה השני)

בנוסף יקבל "הורה יחיד" נקודת זיכוי נוספת בגין משפחה חד הורית.

סיכום נקודות הזיכוי בגין ילדים בשנת 2024:

ילוד[1] 1 – 5 6-12 13-17 18
אישה נשואה[2] 1.5 2.5 2 2 0.5
הורה החי בנפרד, ילדיו בחזקתו ומקבל את קצבה הילדים בגינם
גבר נשוי[3] 1.5 2.5 1 1
הורה החי בנפרד, ילדיו אינם בחזקתו או שאינו מקבל קצבת ילדים בגינם
ילד להורה אחד[4] 3 5 3 3 0.5

[1] אישה זכאית לדחות נקודה אחת בגין ילוד לשנה שאחרי שנת הלידה.

[2] אישה נשואה שנישאה לאלמן זכאית לנקודות זיכוי גם בגין ילדיו.

[3] גבר נשוי שנישא לאלמנה זכאי לנקודות זיכוי גם בגין ילדיה.

[4] ילד שאחד מהוריו נפטר או שפרטי אחד ההורים לא מופיעים במרשם האוכלוסין.

תוספת נקודות זיכוי ממס ומענק עבודה להורים לילדים עד גיל 3 החל משנת המס 2024

החל משנת המס 2024 יקבלו הורים לילדים שגילם עד 3 תוספת של נקודות זיכוי ממס לפי החלוקה הבאה: בגין כל ילד שנולד בשנת המס תינתן נקודת זיכוי אחת נוספת לכל הורה, בגין כל ילד שמלאו לו שנה או שנתיים בשנת המס יינתנו 2 נקודות זיכוי נוספות במס לכל הורה, ובגין כל ילד שמלאו לו 3 שנים בשנת המס, תינתן נקודת זיכוי אחת נוספת לכל הורה. 

  • בשנת המס שבה נולד הילד יינתנו 2.5 נקודות זיכוי.
  • בשנת המס שבה תמלא לילד שנה אחת ובשנת המס שבה יימלאו לילד שנתיים, יינתנו 4.5 נקודות זיכוי בכל שנה.
  • בשנת המס שבה יימלאו לילד שלוש שנים, יינתנו 3.5 נקודות זיכוי.
  • בשנת המס שבה יימלאו לילד ארבע שנים ובשנת המס שבה יימלאו לילד חמש שנים, יינתנו 2.5 נקודות זיכוי בכל שנה.

שווי נקודת זיכוי לשנת 2024 הוא 2,904 ₪ לשנה, ומשמעותה של כל נקודה היא הפחתה של כ-242 ₪ לחודש בחבות המס. על כן, שווי הטבת המס המוצעת בהצעת חוק זו להורה שיכול לנצל את נקודות הזיכוי במלואן יכול להגיע עד לכ-484 שקלים חדשים לחודש לכל הורה, ועד לכ-968 שקלים חדשים למשק בית לחודש, לכל ילד. הורה יחיד במשפחה שאין בה הורה נוסף יהיה זכאי לכפל נקודות זיכוי בגין כל ילד בגילאים האמורים.

לברור נוסף, פנו לרואה חשבון במשרדינו.
רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן