חוק בקהאם בספרד / וויזת נוודים ספרדית – הטבות מס לתושבי חוץ שעוברים להתגורר בספרד למטרת עבודה

חוק בקהאם בספרד / וויזת נוודים ספרדית – הטבות מס לתושבי חוץ שעוברים להתגורר בספרד למטרת עבודה

חוק בקהאם בספרד / וויזת נוודים ספרדית – הטבות מס לתושבי חוץ שעוברים להתגורר בספרד למטרת עבודה

משטר מס מוטב לרילוקיישנרים  – "חוק בקהאם"

חוק בקהאם, משנת 2005, מאפשר לתושבי חוץ שמגיעים לעבוד בספרד עבור חברה ספרדית מקומית, ליהנות מתשלום מס מופחת בשיעור שבין 19%-24% על הכנסותיהם. משטר המס אינו חל על עצמאים. בכדי ליהנות מחוק זה, יש להראות קיומו של הסכם עבודה עם חברה תושבת ספרד ולשהות בספרד מעל 183 ימים מדי שנה ובלבד שזו הכניסה הראשונה לספרד לצורך מטרת מגורי קבע. לפי חוק זה כל תושב זר שעובר להתגורר בספרד למטרת עבודה, רשאי לבחור להתמסות כתושב חוץ בשיעור 24% (אזרחי האיחוד האירופי – 19%) על הכנסותיו מעבודה שבוצעה בספרד וזאת במשך עד 6 שנים ממועד המעבר לספרד, בנוסף לשנת המעבר עצמה. הטבה זו תחול על הכנסות שאינן עולות על 600K אירו לשנה. הכנסה מעבר לסכום זה תמוסה בשיעור מס 47%. לאחר שתסתיים תקופת שש השנים על פי חוק בקהאם, יחידים יהיו כפופים למשטר המס הכללי של ספרד, מה שעלול לגרום לנטל מס גבוה יותר. 

יתרונות חוק בקהאם

  1. תחולת החוק מגדירה יחיד כמי שאינו תושב מס בספרד, ולכן אין חבות במס בספרד על הכנסות ורווחים שיופקו או שיצמחו מחוץ לספרד. (כגון, רווחי הון, דמי שכירות ודיבידנד).
  2. מס עושר שחל בספרד יחול רק על נכסים בספרד. 
  3. מס על מתנות וירושות – יחול רק על מתנות/ירושות ממקור ספרדי. 
  4. כלי לתכנון מס בקשר להכנסות מחוץ לספרד. 

חיסרון משמעותי

בעוד שחוק בקהאם מציע הטבות מס משמעותיות לתושבי חוץ בספרד, ישנו חסרון מסוים שיש לקחת בחשבון: חוסר זכאות ליהנות מאמנות המס שיש לספרד עם מדינות אחרות, מה שעלול להוביל לטיפול מס פחות נוח על הכנסה זרה. 

השלכות חוק בקהאם על מיסוי הכנסות של ישראלים שמהגרים לספרד

קיים יתרון מס משמעותי ליחידים הזכאים להטבות המס מכוח חוק בקהאם, וזאת ביחס למיסוי בישראל, עם זאת יתרון זה עלול להתבטל במצב שבו יחיד שומר על תושבות מס בישראל. על פי שיטת המיסוי בישראל, תושבי ישראל מחויבים לדווח על כלל הכנסותיהם, בין אם הופקו בישראל ובין אם הופקו מחוצה לה ולשלם את המס בישראל בגינן. משמעות הדברים היא שתושב ישראל, שהחל בתהליך רילוקיישן לספרד, ייחשב תושב ישראל לצורכי מס כל עוד לא דיווח על מועד ניתוק תושבות המס שלו לרשות המסים בישראל. כתושב ישראל יחויב בדיווח על הכנסותיו (לרבות הכנסותיו מחו"ל) והשלמת המס ישראל. ולכן במידה והתגבשה החלטה להעתיק את מרכז החיים למספר שנים ארוכות או להגר לספרד, וברצונכם לנצל את היתרון המיסויי, נדרש להתחיל בהכנה לקראת ניתוק תושבות מישראל הן לצורכי מס והן לצורכי ביטוח לאומי אחרת תיתכן חשיפת מס הכנסה (השלמת מס) בישראל. 

וויזת נוודים דיגיטלית ספרדית – החל מינואר 2023 (משטר מס חדש) 

מיסוי רילוקיישן לספרד או הגירה לספרד אף מושפע מאוד מהטבות המס המוקנות לנוודים דיגיטליים בספרד. בינואר 2023 אישרה ממשלת ספרד את וויזת Spanish Digital Nomad , המאפשרת לנוודים דיגיטליים שאין להם אזרחות אירופאית הזדמנות פז לחיות ולעבוד מרחוק בגבולות ספרד במשך שנה (ניתן לחידוש עד 5 שנים) כל עוד עומדים בדרישת ההכנסה המינימלית (נכון להיום: סך 2,334  אירו לחודש). השקת ויזת הנוודים הדיגיטלית כבר זכתה להצלחה גדולה במדינות נוספות בשל ההזדמנות לחוות תרבות חדשה, לשפר כישורי שפה וליהנות מאיכות חיים מעולה תוך כדי עבודה מרחוק. אשרת הנוודים הדיגיטלית הספרדית היא אפוא צעד עצום קדימה עבור ספרד בכל הנוגע לקבלת עובדים זרים למדינה, המעניקה לנוודים דיגיטליים אפשרות להשתלב לאורך תקופה של עד שש שנים תוך שילובם בכלכלה הספרדית. אינדונזיה היא כיום היעד המוביל לנוודים דיגיטליים, ואחריה תאילנד ופורטוגל.

אחת הסיבות העיקריות שמושכות נוודים דיגיטליים להתעניין בוויזת הנוודים היא הטבת המס הגלומה בהשגתה. מדובר בהרחבה ל"חוק בקהאם", שהכניסה מספר שינויים במשטר בקהאם שמאפשרים לנוודים דיגיטליים (עובדים שמעוניינים לגור בספרד ולעבוד מרחוק עבור מעסיק זר ברימוט והן פרילנסרים עצמאים, שיבססו את ההיתכנות לשמור על פעילותם הנוכחית בעבודה ברימוט מספרד), ליהנות ממשטר המס המוטב הנ"ל ולהתמסות כתושב זר לצורכי מס בספרד (NRIT) רק על הכנסה שתופק בגבולות בספרד בשיעור 24% מס עד להכנסות בסך  600,000 אירו וזאת בתנאי שלא יותר מ-20% מההכנסה תופק מארגונים ספרדיים מקומיים. עם זאת, מספר העצמאים שיהיו זכאים למשטר זה מוגבל ועל כן רק עצמאים שפעילויותיהם מסווגות כ'יזמות', כלומר הן חדשניות ובעלות ערך כלכלי מיוחד לספרד, יוכלו ליהנות ממשטר המס המוטב. במהלך ארבע השנים הראשונות של החיים בספרד, נוודים דיגיטליים יוכלו במקרים מסוימים לשלם מס בשיעור 15% במקום השיעור הסטנדרטי של 24% בתנאי שהם מרוויחים מתחת ל-600,000 אירו בשנה.  למידע נוסף ומקיף על היבטי מיסוי בנושא: הכנסות נוודים דיגיטליים. 

 

 

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן