חישוב דמי לידה לעצמאית

חישוב דמי לידה לעצמאית

דמי לידה לעצמאית – אופן החישוב

דמי לידה לעצמאית – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.

עצמאית שימי לב, בשלב הראשון השכר שלך ייקבע לפי הכנסותייך כעצמאית כפי שמוגדרות בביטוח לאומי אשר בגינן את משלמת מקדמות ביטוח לאומי. דמי הלידה יתקבלו לחשבונך לאחר שבית החולים יעביר לביטוח לאומי את הנתונים על הלידה. התשלום יועבר באופן אוטומטי לחשבון הבנק שבו משולמת קצבת הילדים, ובלידה ראשונה- לפרטי חשבון הבנק שמסרת בבית החולים. בשלב השני (בפועל), דמי הלידה שלך יחושבו לפי ההכנסה בשומה המתייחסת לשלושת החודשים שקדמו ליום הלידה.

עד חקיקת החוק החדש, גובה דמי הלידה נקבעו על בסיס שתי שומות מס אם ילדת בחודשים פברואר או מרץ, אך אם יום הלידה חל באחד מהחודשים בתקופה שבין חודש אפריל עד חודש דצמבר, החישוב בוצע בהסתמך על שומת מס אחת בשנה בה חל היום הקובע.

ביום 28.3.16 עבר החוק לשינוי חישוב דמי הלידה של עצמאית ומי שילדה לאחר תחולת החוק החדש, יחולו עליה הוראות החוק החדש ותוכל לקבל דמי לידה לפי הגבוה מבין שתי שומות: ההכנסה בשומת מס הנכללת ברבע השנה שקדמה ליום הקובע או ההכנסה על פי שומת המס שקדמה לשנה בה חל היום הקובע.

הפסקת תשלום מקדמות ביטוח לאומי

יולדת תפסיק לשלם דמי ביטוח לאומי כעצמאית החל מחודש הלידה למשך ארבעה חודשים. במידה והיולדת ילדה עד ה- 15 לחודש, היולדת לא תשלם דמי ביטוח לאומי כעצמאית בגין חודש הלידה הנ"ל וכן בשלושת החודשים העוקבים. אם המבוטחת ילדה החל מה- 16 לחודש, היא לא תידרש בתשלום דמי ביטוח לאומי כעצמאית בארבעת החודשים העוקבים לחודש בו התרחשה הלידה. אם ילדת ב-1.1.19, לא תידרשי בתשלום מקדמות בחודשים ינואר עד אפריל 2019, אך אם ילדת בחודש 28.2.19, לא תידרשי בתשלום ביטוח לאומי בחודשים מרץ עד חודש יוני כולל. אם ילדת ביום 16.9.18, לא תידרשי במקדמות כעצמאית בחודשים אוקטובר עד ינואר 2019.

כיצד מחושבת ההכנסה החודשית לצורך תשלום דמי הלידה?

כאמור לעיל, דמי הלידה ייקבעו על בסיס ההכנסה בשומה המתייחסת לשלושת החודשים שקדמו ליום הלידה (כפי שנקבעה בשומת מס לחלק במספר החודשים בגינם שולמו דמי ביטוח הלאומי כעצמאית בלבד). אם ילדת ביום 16.9.18, דמי לידה יקבעו לפי ההכנסה הגבוהה מבין שומת מס 2018 או 2017. אם ילדת ב-1.1.19, חישוב דמי הלידה יתבצע על בסיס ההכנסה בחודשים אוקטובר- דצמבר 2018. ההכנסה לצורך חישוב דמי לידה, תיקבע לפי שומת מס בשנת 2018 או 2017. אם ילדת בחודש 28.2.19 חישוב דמי הלידה יעשה על בסיס ההכנסה בחודשים: ינואר 2019 (שתיקבע לפי הגבוה מבין שומות 2019 ו- 2018), נובמבר ודצמבר 2018 (שתיקבע לפי הגבוה מבין שומות 2018 ו- 2017).

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסה בתחום מיסוי בינלאומי וביטוח לאומי ומקנה סל פתרונות מיסוי לתושבי ישראל. שירות המשרד בתחום המיסוי וביטוח לאומי כוללים בין היתר, ייעוץ מס וליווי לעצמאים בעלי פעילות עסקית בישראל ובחו"ל, שכירים ברילוקיישן, הגשת דו"חות מס והצהרות הון, בקשות פרה-רולינג, כתיבת חוות דעת מקצועית, ייעוץ לתושבים חוזרים ועולים חדשים, גילוי מרצון, ייצוג בדיונים והסדרי מס מול רשויות המס וביטוח לאומי. 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות  ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

 

 

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

תשלום דמי ביטוח במהלך השהות בחו"ל

תשלום דמי ביטוח לאומי במהלך רילוקיישן (השהות בחו"ל) ביטוח לאומי במהלך רילוקיישן או הגירה – תושב ישראל חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן