תגמול הוני לעובדים מסוג RS ו- RSU'S

תגמול הוני לעובדים מסוג RS ו- RSU'S

תגמול הוני לעובדים מסוג RS ו- RSU'S – פתח דברים

תגמול הוני לעובדים – RS ו- RSU'S  – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. 

מניות חסומות או יחידות מניה חסומות הנן מכשירי תגמול שאינם שכיחים בקרב חברות ישראליות, אך מקובלים בחברות אשר חוששות להידלל בצורה משמעותית מאחר ודילול בעלי המניות במסגרת הקצאת מניות חסומות נמוך בהשוואה לתכניות הקצאה של אופציות רגילות מהטעם הפשוט שמקובל להעניק פחות מניות ביחס לאופציות (מאחר ושווי המניה גבוה משווי אופציה). 

מניות חסומות (RS) Restricted Shares הנן מניות של חברה המוענקות לעובדיה במחיר מימוש אפס ורק לאחר תקופת החסימה כאשר המניות הבשילו, המניות של החברה עומדות לרשות עובדיה שהופכים להיות בעלי מניות בחברה הזכאים לזכויות מכוח ההחזקה במניות (זכויות הצבעה ודיבידנדים). עם זאת קיימת זכאות לקבלת דיבידנדים גם במהלך תקופת החסימה. 

הענקה של יחידות מניה חסומות (RSU'S) Restricted Shares Units  היא רק התחייבות מצד החברה במועד הענקת התגמול. החברה לא מנפיקה מניות לעובדים אלא מתחייבת לעובדיה לקבל מניות של החברה, אשר תונפקנה אחרי תקופת חסימה ותזכנה את העובדים בזכויות מכוח ההחזקה במניות (זכויות הצבעה ודיבידנדים). עובד שמקבל יחידות מניה חסומות יהיה זכאי לדיבידנדים רק לאחר תקופת החסימה עם קבלת המניות. 

תגמול הוני לעובדים מסוג RS ו- RSU'S – הבדלים

בעייני העובד – אין לכאורה הבדל בין שני סוגי מכשירי התגמול ובשני המקרים העובד מקבל את המניה בפועל רק בתום תקופת החסימה. אולם יש לזכור כי עובד שמקבל מניות חסומות זכאי ליהנות מצבירת דיבידנדים המחולקים גם במהלך תקופת החסימה, בעוד שעובד שמקבל יחידות מניה חסומות יהיה זכאי לדיבידנדים רק לאחר תקופת החסימה עם קבלת המניות. במניות וביחידות מניה, העובדים נושאים בסיכון של ירידת ערך המניה ביחד עם בעלי המניות, דבר הגורם לזהות אינטרסים בין בין בעלי המניות לעובדים והפיכת העובדים לשותפים עסקיים שיפעלו לטובת מניעת ירידת ערך המניה. 

מבחינת החברה – דילול בעלי המניות מתרחש רק לאחר תקופת החסימה. במקרה של הקצאת RSU'S הדילול מתבצע באופן הדרגתי במהלך תקופת ההבשלה ואילו בהקצאת RS הדילול הוא מידי. כמו גן, במידה והעובדים אינם עומדים בתקופת החסימה, ההתחייבות (בהקצאת RSU'S) פוקעת ואילו בהקצאת RS החברה נדרשת לרכוש את המניות מהעובדים. 

היבטי מיסוי בתגמול הוני לעובדים מסוג  RS ו- RSU'S

בהחלטת מיסוי נקבע כי הקצאות  RS ו- RSU'S  יסווגו כהקצאות אופציות, לכל דבר ועניין ויחולו לגביהן הוראות סעיף 102 וחבות המס הסופית בגינן תחושב במועד מכירת המניות הנובעות מהענקת RS ו-  RSU. ככל שנבחרה הקצאה לפי סעיף 102 במסלול נאמן ולא הייתה הפרת של החוק בדרך כלשהי (החזקה של שנתיים ממועד ההקצאה), רווח הון ההון ימוסה בעת המימוש וישולם מס בשיעור קבוע של 25% על גובה ההכנסה שבין שווי ההטבה ומחיר המכירה. כאשר מקבלים RSU, קיים שווי הענקה/הטבה ולכן במועד המימוש, הסכום בגובה שווי ההטבה ייזקף לעובד כהכנסת עבודה והמס ינוכה דרך תלוש השכר (גם אם המנייה תימכר לאחר תקופת החסימה). כאשר עובד צבר בשנת המס הפסדי הון בבורסה, ניתן להגיש דוח שנתי לפקיד השומה ולקזז את הפסדי הון כאמור כנגד רווח ההון שנוצר ממכירת ה- RSU ולקבל את מס רווח ההון שנוכה (כולו או מקצתו) בחזרה. אם הייתה הפרה של תקופת החסימה והמימוש של המניות התבצע לפני תום תקופה של שנתיים ממועד ההענקה (לא מועד ההפשרה), אז לא משנה באיזה מחיר המניה תימכר, ישולם מס שולי (פירותי) על מלוא ההכנסה שתתקבל מהמכירה (גם על שווי ההטבה וגם על הדלתא שבין שווי ההטבה למכיר המכירה), כי ההכנסה שקולה לשכר עבודה מהמעסיק. 

כאמור לעיל, במקרה של הקצאת RSU'S, הניצע אינו זכאי בתקופת צבירת הזכאות לדיבידנדים או לזכויות הצבעה, אבל אם העובד מקבל סכום כשווה דיבידנד בגין יחידות המניה עד תום תקופת ההבשלה של היחידות, הסכום יועבר במועד חלוקתו לידי הנאמן והוא ייחשב להכנסת עבודה בידי העובד במועד האמור. הנאמן או החברה ינכו ממנו מס בהתאם להוראות תקנות מ"ה (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה ותשלום מס מעסיקים(, התשנ"ג- 1993).

אודות משרדינו

למשרדנו ידע וניסיון של 15 שנים בתחום שוק ההון בין היתר: מיסוי תגמול הוני (אופציות ומניות) לעובדים ומנהלים, מיסוי ניירות ערךמטבעות וירטואליים. לקוחות המשרד משתייכים לענפי פעילות מגוונים, ביניהם: חברות הייטק, מסחר, פיננסיים ושוק ההון. המשרד מספק ייעוץ מס לעובדי הייטק שתוגמלו במכשירים הוניים (לרבות בתהליך רילוקיישן) , משקיעים יחידים, סוחרים עצמאיים, וחברות נוסטרו, כתיבת חוות דעת והגשת בקשות פרה רולינג בסוגיות מורכבות. הכותב רו"ח בעל ידע רב בתחום ומרצה בגופים פיננסים ובמוסדות בקורסים בתחום מיסוי רווחים בשוק ההון. 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות  ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

תוכנית עסקית (Business plan)

תוכנית עסקית (Business plan) – פתח דברים תוכנית עסקית – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.  תוכנית עסקית היא מסמך אסטרטגי שמטרתו להוציא את המודל

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!