חיוב מע"מ בעת ייבוא שירותים וטובין בלתי מוחשי

חיוב מע"מ בעת ייבוא שירותים וטובין בלתי מוחשי

חיוב מע"מ ע"פ התקנות

תקנה 6ג ותקנה 6ד לתקנות מס ערך מוסף קובעות את אופן הדיווח במס בעת יבוא נכסים בלתי מוחשיים ובעת יבוא שירותים בהתאמה.
מנגנון הדיווח בשל היבוא כאמור, כאשר המס אינו נגבה על ידי סוחר מוסמך, נקבע בתקנה 6ג(ד) לתקנות, באופן הבא: 

  1. אם המייבא הוא עוסק – העוסק יוציא חשבונית ערוכה על שמו (להלן: "חשבונית עצמית"), וידווח על היבוא בדו"ח שעליו להגיש לפי תקנה 23 לתקנות בשל עסקאותיו וישלם את המס המגיע עם הגשת הדו"ח. כלומר, עוסקים הרוכשים שירותים ונכסים לא מוחשיים אחרים מחו"ל, חייבים לפי תקנות מס ערך מוסף להוציא "חשבונית עצמית" בגין הרכישה מחו"ל, ולדווח עליה בדיווח התקופתי למע"מ. כך שכל רכישה ע"י העוסק, של רישיונות לשימוש בתכנות, שירותי מחקר ופיתוח, שירותי תחזוקה בקשר לתכנות, שירותים מקצועיים שונים, שירותי מטה, שירותי HUB ,שירותים משפטיים, שירותי תקשורת, שירותי רגולציה ועוד, חייבת דיווח ולמעשה לפי תקנות מע"מ, נדרש להוציא "חשבונית עצמית" בגין כל רכישה ורכישה של שירותים וזכויות כאמור מחו"ל.
  2. אם המייבא אינו עוסק – ידווח על היבוא באופן שיש לדווח על עסקת אקראי.

בהתאם להוראת סעיף 15(א) לחוק מע"מ, ולתכלית החוק על פיה יש למסות את הצריכה של כלל השירותים בישראל, יראו שירות כניתן בישראל כאשר קיימת זיקה בין השירות לבין ישראל אשר מקורה בזהות של נותן השירות, זהות מקבל השירות או מיקומו הפיזי של הנכס נשוא השירות.

לדוגמה: שירותי ייעוץ הניתנים מחו"ל לתושב ישראל בישראל, מתן שירותי אדריכלות על ידי תושב חוץ ביחס לנכס בישראל, הופעה בישראל של אמן או מתן הרצאה בישראל על ידי מרצה מחו"ל – כל המקרים הנ"ל חבים במע"מ.

בהתאם לתקנה 6ד לתקנות מע"מ, חובת תשלום המס בשל יבוא שירות מוטלת על הקונה, זולת אם ברשותו חשבונית בשל העסקה.


המידע המפורט במאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין הכותב אחראי לתוצאות השימוש בו ואין באמור בו כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

 

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

תוכן עניינים:1 תיירות יוצאת – פתח דבר2 הסדר בענף התיירות בעקבות פשרה עם רשות המסים3 שירותי תיירות יוצאת המתבצעים בחו"ל4 כאשר שירותי התיירות כוללים שירותי

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן