תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

תיירות יוצאת – פתח דבר

תיירות יוצאת הנה תיירות המסתמכת על מבקרים ממדינות זרות לגבולות מדינה אחרת.
ישנם עסקים שפעילותם העסקית הנה מתן שירותי תיירות בחו"ל הכוללים שירותי תעופה, מלונאות, מזון, הסעה, השכרת רכב, כניסה לאתרים, שירותי הדרכה, כניסה למופעים וכיוצא בזה. עיסוק בתחום תיירות חוץ מחייב קשר של העוסק עם ספקים ברחבי העולם. קשר זה מתבצע באמצעות סוכנויות נסיעות מקומיות בארצות היעד, המבצעות עבורם עסקאות קמעונאיות.
בסוג שירות זה, מקובל לגבות גם עמלה בשיעור מסך העסקה המרכיבה את החבילה.
ביום 15.6.2017 נתן בית המשפט המחוזי בת"א תוקף של פס"ד להסכם פשרה  ענפי בין התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל,
לבין רשות המסים (מע"מ), באשר לחיוב במע"מ בגין תיירות יוצאת, לרבות מכר מכירת כרטיסי טיסה ושירותי קרקע בחו"ל.

תיירות יוצאת – סוגיית מע"מ

נשאלת השאלה מהו דין החיוב במע"מ על כל רכיבי השירות שניתנים ע"י העוסק שעיקר פעילותו בישראל?

שירותי תיירות יוצאת המתבצעים בחו"ל

במצב (לא שכיח) שבו כל שירותי התיירות מתבצעים באמצעות העוסק בחו"ל בלבד, יכול לחול מע"מ בשיעור אפס לפי סעיף 30(א)(7) לחוק מע"מ.
ע"פ החוק, על מנת שעוסק יהיה זכאי לדווח על שירותיו במע"מ בשיעור אפס, הוא צריך לעמוד בשני תנאים מצטברים: עיקר עיסוקו בישראל ומלוא השירות חייב להינתן על ידו בחו"ל.
במצבים שכיחים, בהם רק חלק מהשירות בחו"ל מסופק על ידי העוסק וניתן להפריד את שירותיו מיתר השירותים הכלולים בחבילה, יהיה ניתן לדווח את העסקה בשיעור מע"מ אפס בהתקיים שני התנאים המצטברים לעיל. לגבי יתר השירותים יחולו הכללים כמופרט להלן.
בהערת אגב, יצוין כי החוק מונה מספר מצבים נוספים, שבהם מתאפשר דיווח עסקת שירות במע"מ אפס, ובין היתר, כאשר מדובר במתן שירות לתושב חוץ בלבד לפי סעיף 30 (א)(5).

מאמר זה לא יידון בסוגיה זו מתוך הנחה, שעיקר לקוחותיו של עוסק בתחום תיירות יוצאת הנם תושבי ישראל ולכן הסעיפים הרלוונטיים הנם 30 (א) (7) ו- 30 (א) (10). 

שירותי תעופה

על עמלות התיווך בגין הטיסות שסיפק ללקוח כחלק מהשירות, יחול מע"מ אפס "זכות לטיסה" לפי סעיף 30(א)(10) לחוק. גם העברות נכללות בסעיף זה.
מע"מ בשיעור אפס יחול על כלל התמורה המשולמת בשל עסקה (בין אם מדובר במכירה או בין אם מדובר בשירות) שהיא מכירת זכות לנסיעות חוץ בין ששולמה בשל מכר הזכות ובין ששולמה בשל רכיב השירות (עמלה) הכלול במכירתה. אין זה משנה אם העמלה משולמת ע"י חברות התעופה או ישירות ע"י מקבל השירות.
לסיכום – על עסקאות מכר כרטיסי טיסה בידי סוכני נסיעות יחול מע"מ בשיעור אפס על מלוא התמורה המתקבלת מאת רוכשי הכרטיסים לרבות מרכיב הרווח.
מכאן אין מקום להבחנה בין חבות המס אשר תחול על מכירת כרטיסי טיסה בידי סוכני נסיעות לבין זו של חברות תעופה שכן על כלל עסקאות אלה יחול מע"מ בשיעור אפס.

שירותי קרקע

שירותי קרקע בחו"ל הניתנים באמצעות נותן שירותים (ספק מקומי) בחו"ל.
(להבדיל אם השירות ניתן ע"י העוסק בעצמו בחו"ל ואז ניתן להחיל את סעיף 30(א)(7).
כגון- לינה, השכרת רכב, כניסה לאתרים, שירותי הדרכה, מופעים וכיוצא בזה. יחול מע"מ בשיעור מלא.
וזאת על פי הסכם פשרה עם רשות המסים שאושר ביום 15.6.17 בבית המשפט.
כיוון שכל השירות שמעניק הסוכן למקבל השירות, הנו מכירת הזכות לקבלת שירותי קרקע בחו"ל שניתן בפועל בישראל, ולכן יחול מע"מ בשיעור מלא.
החיוב יחול על סכום העמלה בלבד שהוא ההפרש בין התמורה המתקבלת מהקונה לבין העלות המשולמת ע"י סוכן הנסיעות לנותן שירותי הקרקע.
אם אין עמלה – אין כמובן חיוב במע"מ.

חבילות תיירות משולבות

  1. במתן שירות של חבילות בגינן ניתן לבצע הפרדה בין שירות הזמנת הטיסות ללקוח לשירותי הקרקע, יחולו הוראות הבאות:
    עמלות בידי נותן השירות עבור זכות הטיסה תחויב במע"מ בשיעור אפס לפי סעיף 30(א)(10), אבל שירותי קרקע יחויבו בשיעור מע"מ מלא.
  2. בחבילות משולבות שלא ניתן להפריד בין הטיסה לשירותי הקרקע: 50% מכלל העמלה, תחויב במע"מ מלא, ו- 50% בשיעור אפס.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסים בליווי סוכני נסיעות בעלי פעילות עסקית של מתן שירותי תיירות יוצאת לחו"ל בין אם מדובר בטיסות ושירותי קרקע בלבד ובין אם מדובר במכירת חבילות נופש לחו"ל מלאות הכוללות רכיבי שירות כגון שירותי קרקע.
משרדינו מלווה בניסיון רב את לקוחותיו באופן אישי ומקצועי ונותן מענה ללקוחותיו לכל סוגיות המס המורכבות הכרוכות בפעילות מסוג זה.

כותב המאמר – רואה חשבון אמנון בן שושן.
המידע המפורט במאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין הכותב אחראי לתוצאות השימוש בו ואין באמור בו כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

עוסק מורשה

עוסק מורשה – פתח דברים המינוח “עוסק” הנו שם כללי ליחיד, שותפות או חברה, בעלי תיק פעיל במע”מ. בחוק מס ערך מוסף, קיימים שני סוגי

רואה חשבון

תקרת מחזור עוסקים פטורים

תקרת מחזור עוסקים פטורים עוסקים פטורים, שימו לב! תקרת מחזור העסקאות לעוסקים פטורים בשנת 2020 הנה 100,491 ש"ח (בשנת 2019 –  100,187 ₪). שנת המס

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!