תשומות מע"מ לעסק בהקמה (טרם רישומו כדין)

תשומות מע"מ לעסק בהקמה (טרם רישומו כדין)

תשומות מע"מ לעסק בהקמה – פתח דברים 

תשומות מע"מ לעסק בהקמה (לפני רישומו כדין במע"מ) – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.

ככלל, ניכוי מס תשומות יתבצע על פי הוראות סעיף 38 (א) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975, אשר קובע כי: 

(א) "עוסק זכאי לנכות מהמס שהוא חייב בו את מס התשומות הכלול בחשבונית מס שהוצאה לו כדין או ברשימון יבוא או במסמך אחר שאישר לעניין זה המנהל, ובלבד שרשימון היבוא או המסמך האחר נושא את שמו של העוסק כבעל הטובין ושהניכוי ייעשה בתוך ששה חדשים מיום הוצאת החשבונית, הרשימון או המסמך". 

ע"פ הוראות החוק, רק עוסק מורשה רשאי לנכות מס תשומות. יתרה מזו, בשורה של פסקי הדין קבעה הפסיקה את קיומה של הדרישה מכוח סעיף 38 לחוק כי חשבונית המס חייבת לשאת את שמו של העוסק אשר מעוניין לנכות מס תשומות מכוח סעיף 38 לחוק. לפיכך, מע"מ תשומות, ששולם לפני רישומו של החייב כעוסק  מורשה ולפני שהעוסק נרשם כדין במע"מ, אינו נחשב כמס תשומות ולכן לא ניתן לנכותו. אולם, סעיף 40א לחוק מע"מ מאפשר לעסק חדש בהקמה, לנכות מס תשומות ששולם לפני רישומו של החייב כעוסק, גם אם החשבונית אינה רשומה על שמו, ובתנאי שהתשומות נרכשו בשלבי הקמת העסק ושימשו להקמתו. 

מס התשומות בחשבונית שהוצאה לפני הרישום – סעיף 40 לחוק מע"מ

יתרה מכך, סעיף 40 לחוק קובע כי "מס התשומות הכלול בחשבוניות מס ברשימוני יבוא או במסמך אחר שאישר המנהל על פי סעיף 38(א) שהוצאו לעוסק לפני שנרשם על פי סעיף 52, לא יהא ניתן לניכוי". החריג נקבע בסעיף 40א, המקנה זכות ניכוי גם למי שטרם נרשם כדין כעוסק. כדי להתגבר על האיסור של הכרת תשומות בעסק חדש כמצוין בסעיף  40 כאשר התשומות נרכשות לפני רישום העסק כדין ברשויות מע"מ (הוצאות טרום עסקיות), נחקק סעיף 40א לחוק הדן במס תשומות של עסק בהקמה, שקובע כללים לניכוי מס תשומות על ידי עסק בהקמה. 

מס תשומות של עסק בהקמה – סעיף 40א לחוק מע"מ

"על אף האמור בסעיפים 38 ו-40, מס תשומות ששילם עוסק לפני רישומו כדין יהיה ניתן לניכוי, ובלבד שהוכח להנחת דעתו של המנהל שהתשומות נרכשו בשלבי הקמת העסק ושימשו להקמתו, והכל אף אם חשבונית המס, רשימון היבוא או מסמך אחר שאישר המנהל על פי סעיף 38(א) לא הוצאו על שם העוסק."

רשויות מע"מ פרסמו הבהרה בהוראת הפרשנות, אשר מפרשת את סעיף 40א לחוק וקובעת כדלהלן: מס תשומות הכלול בחשבונית מס שהוצאה לעוסק לפני הקמתו, לשימוש לפעילותו המסחרית השוטפת (מלאי וכדומה), לא יותרו בניכוי (בהחזר), אך אם מדובר במס תשומות ששימש את העוסק להקמת עסקו, לפני רישומו במע"מ, כגון: רכישת המבנה, רכישת ציוד וכדומה, ניתן יהיה לנכות מס תשומות על סמך חשבונית גם אם אינה נושאת את שמו של העסק החדש בתוך שישה חודשים מיום הנפקת החשבונית. אם חלפו יותר מ-6 חודשים מיום הוצאת החשבונית, לא יהיה ניתן להכיר במס תשומות זה, אלא באישור המנהל. ניתן להגיש בקשה מיוחדת למנהל תחנת מע"מ שאליה משתייך העסק ולקבל את אישורו לעניין החזר מע"מ התשומות הגלום בחשבונית הקנייה/רכישה. 

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת. המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

 

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

תוכן עניינים:1 תיירות יוצאת – פתח דבר2 הסדר בענף התיירות בעקבות פשרה עם רשות המסים3 שירותי תיירות יוצאת המתבצעים בחו"ל4 כאשר שירותי התיירות כוללים שירותי

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן