הכנסות בני זוג מרכוש

הכנסות בני זוג מרכוש

הכנסות בני זוג מרכוש

נקבע בפקודה כי הכנסות מרכוש תיזקפנה לבן הזוג שהכנסותיו מיגיעה אישית גבוהות מהכנסות בן זוגו. סעיף 66(ב) לפקודה מאפשר לבני זוג לבקש, שהכנסות מרכוש, שהן מהמקורות, המפורטים להלן, תתווספנה לעניין חישוב המס, להכנסות של אותו בן הזוג שהוא בעל הרכוש האמור.

  1. רכוש שהיה בבעלות אחד מבני הזוג שנה לפחות לפני נישואיו.
  2. רכוש שנתקבל בירושה במהלך הנישואין אצל אחד מבני הזוג.

הגדרת "בן זוג" בפקודה

בפקודת מס הכנסה קיימת הגדרה של "בן זוג": "אדם נשוי החי ומנהל משק בית משותף עם מי שהוא נשוי לו". קרי, ההגדרה הכוללת שני תנאים מצטברים: נשוי+ מנהל משק בית משותף.
ידועים בציבור, מנהלים משק בית משותף, אך אינם נשואים ולכן לא ייחשבו כבני זוג. עם זאת, ברשות המסים הכירו בבני זוג מאותו המין שנישאו לא "כדת וכדין".

חישוב המס  

הכנסה מרכוש שיתבקש לגביה חישוב מס נפרד מהסיבות המפורטות לעיל, תיתוסף להכנסות האחרות של אותו בן זוג, וחישוב המס ייעשה על סך כל הכנסתו, שתכלול גם את ההכנסה הזו.
הערה- אין שום הוראה בפקודת מס הכנסה שמתירה ייחוס הכנסות מרכוש לבן הזוג  בעל במצב שבו דירה הועברה אליו במתנה, אלא רק במצב שבו הדירה הועברה בירושה או נרכשה שנה לפני נישואים, כפי שמפורט לעיל.  ולכן לפי סעיף 66 לפקודה, בעת קבלת דירה במתנה, יש לייחס גם את ההכנסות החייבות מרכוש שאינן מיגיעה אישית לבן זוג שהכנסתו מיגיעה אישית הגבוהה ביותר.

פיצול הכנסות בני זוג מרכוש

פיצול הכנסות בני זוג מרכוש מתאפשר רק כאשר בני הזוג אינם עומדים בהגדרת "בני זוג" כמפורט לעיל או כאשר בני זוג מחליטים להתגרש. בהערת אגב, יצוין ע"פ סעיף 4א לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), העברת זכות במקרקעין בין בני זוג אגב הליכי גירושין אינה "מכירה", ועל כן אין חבות במס שבח או במס רכישה בגינה. הוראה זו חלה גם אם משולמת תמורה עבור הזכות המועברת (תשלום איזון).

אודות

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' הנו משרד רואה חשבון בתל אביב. המשרד מוביל בתחום החשבונאות, ביקורת חברות, הנהלת חשבונות ומיסוי על גווניו השונים, לרבות מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, מס ערך מוסף, מיסוי מקרקעין, חוק עידוד השקעות הון וכן בתחום הביטוח הלאומי. המשרד מלווה עצמאיים וחברות החל משלב עריכת התכנית העסקית וההקמה וכן לאורך כל הפעילות העסקית, במעטפת שירותים עסקיים במגוון נושאים בתחום המיסוי הישראלי ומיסוי בינלאומי. משרדינו מנוסה בליווי ישראלים בחו"ל (רילוקיישן), הגשת בקשות להחלטות מיסוי וגילוי מרצון עבור יחידים תושבים חוזרים, תושבים חוזרים ותיקים ועולים חדשים ומחויב לסטנדרטים גבוהים של שירות, ידע מקצועי, כתיבה, ואינטגרציה בין תחומי המס השונים, לרבות היכרות עם התקינה החשבונאית. אתר המשרד מהווה פלטפורמה עשירה של מאמרים ומידע מקצועי לרווחת הלקוחות וגולשים מזדמנים בסוגיות מס שונות ורלוונטיות לרוח התקופה. גלשו באתר וקראו מה לקוחות מספרים עלינו.

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

מיסוי הכנסות משכר דירה למגורים

מיסוי הכנסות משכר דירה – מסלולי מיסוי (מס הכנסה) מיסוי הכנסות משכר דירה – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן קיימים שלושה מסלולי מיסוי על

רואה חשבון

ייעוץ מס לחברות ולעצמאים

ייעוץ מס – פתח דברים ייעוץ מס – מאמר מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. הטלת מס על אזרחים היא מקור ההכנסה העיקרי של המדינה

רואה חשבון

מכירת מטבעות דיגיטליים – רקע והיבטי מיסוי

מיסוי מטבעות דיגיטליים (וירטואליים/קריפטוגרפיים) מיסוי מטבעות דיגיטליים- מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. מטבעות דיגיטליים מכונים בהיעדר הגדרה מוסכמת גם מטבעות וירטואליים או מטבעות קריפטוגרפיים,

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!