מיסוי בינלאומי, מיסוי רילוקיישן, עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים

מיסוי בינלאומי, מיסוי רילוקיישן, עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים

מיסוי בינלאומי, מיסוי רילוקיישן, עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים

תחום מיסוי בינלאומי מהווה שילוב בין דיני המסים בישראל, דיני המיסוי הזרים ואמנות מס בינלאומיות והוא מושפע באופן ספציפי מאופייה של הפעילות העסקית ומטרותיו של העומד מאחוריה. התמורות במגזר העסקי וצמיחת המשק הגלובלי המתרחשים בעולם משנים את מבנה העסקים וההשקעות ובעידן שבו סכומי כסף רבים עוברים בין מדינות העולם בעקבות עסקאות חוצות גבולות נדרש ליצור כללים כדי להתמודד עם זרימת כספים לתוך מדינת ישראל ומחוצה לה.

מיסוי בינלאומי עוסק בהיבטי מיסוי של עסקאות בינלאומיות ובשאלה המרכזית כיצד תיקבע זהות המדינה בעלת זכות חוקית למסות אדם (יחיד או חברה) על הכנסותיו. הכלל במיסוי בינלאומי, הוא כי על מנת להטיל על האדם מס, נדרש לבחון מהן מרבית הזיקות שקושרות אותו למדינה אשר לה הוא חב מס מכוח חוק. כאשר פעילות מסחרית מתרחשת בחו"ל, או שרווחיה נגזרים מעסקים המבוצעים במדינות אחרות, יתכן שיהיה צורך לשלם מסים במדינות  אלו ולכן קיים צורך למנוע מיסוי יתר המוטל על פי דיני המס של יותר ממדינה אחת. העיסוק במיסוי בינלאומי מתרכז בניתוח הקונפליקט הנוצר בין משטרי מס של שתי מדינות (מדינת התושבות של אדם ומדינת המקור שבה הופקה ההכנסה), ובהתמודדות עם השלכות כפל המס. כל אחת מהמדינות המעורבות עלולה להטיל את מסיה על אותו נישום, בגין אותה עסקה וביחס לאותה תקופה. המקרה השכיח הוא, כי מדינת התושבות של המשקיע ("מדינת המושב") ממסה אותו על הכנסתו העולמית, גם אם זו הופקה במדינה אחרת, ובמקביל ממסה אותו גם המדינה הזרה שבה הפיק המשקיע את הכנסתו ("מדינת המקור"), מאחר שזו הופקה בתחומיה. על מנת למנוע כפל מס, מעניקות מדינות אלה לתושביהן זיכוי בגין מסים זרים ששילמו בגין הכנסות שהפיקו מחוץ למדינה. כל שיטות המיסוי הבינלאומי מבוססות על זיקה טריטוריאלית או על זיקה פרסונלית, או על שילוב של שתיהן. 

התפתחות בתחום המיסוי הבינלאומי

כיום, אנו עדים להתפתחות משמעותית בתחום המיסוי הבינלאומי, הנוגעת במערכות היחסים הנרקמות בין שלטונות המס במדינות שונות בעולם. מדובר בשקיפות ההולכת ומאומצת כסטנדרט בכל הקשור לנישומים והכנסותיהם. עם הגידול בקשרים הכלכליים הבינלאומיים, רשויות המס נדרשו לחילופי מידע הדדים גם על מנת להחיל את חוקי המס שלהן. ככל שהעולם הפך יותר לגלובלי, נהיה קל יותר לנישומים להחזיק או לנהל השקעות מחוץ למדינה בה הם חיים. כפועל יוצא לכך, רשויות המס נעשו תלויות יותר בחילופי המידע ונוצרו מנגנונים נוספים לחילופי מידע בנושאי מס. גם בעניין זה, כמו במקרים רבים אחרים, ארצות הברית מובילה את המהלך. כדוגמת חוק ה-FATCA, חוק אמריקאי שבמסגרתו נאלצים בנקים רבים ברחבי העולם להסגיר ל-IRS האמריקאי את פרטי חשבונותיהם של אזרחים אמריקאים.

תכנון מס בינלאומי

כאשר הגלובליזציה צוברת תאוצה והשוק הישראלי עובר מהפכה של ממש, יותר ויותר גופים עסקיים פועלים גם בזירה הבינלאומית. ייעוץ תכנון מיסוי בינלאומי מקצועי מטעם משרד רואה חשבון, יוכל לספק מענה למלוא האתגרים תוך אפיון הפעילות העסקית וגיבוש אסטרטגיית מיסוי יעילה. תכנון מיסוי בינלאומי משפיע באופן ישיר על כדאיותה של ההשקעה והפעילות מחוץ לישראל ובעל משקל רב לגבי הפחתת נטל המס על הכנסות ורווחים שמקורם בפעילות עסקית בחו"ל.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’ מנוסה בתחום מיסוי בינלאומי ומיסוי רילוקיישן ומקנה לרשות לקוחותיו סל פתרונות בפעילות מחוץ לישראל. משרדינו מלווה יחידים לפני ובמהלך מעבר למדינה זרה במסגרת רילוקיישן או הגירה, סיוע לעולים חדשים ותושבים חוזרים, משקיעי נדל"ן בחו"ל, חברות בינלאומיות בפעילותן בישראל ומחוצה לה בכל הנוגע לתכנון והקמת מבני מס בינלאומיים, ליווי עסקאות בינלאומיות מורכבות, ייעוץ בנושא הוראות אמנות מס לצמצום נטל מס בינלאומי, כתיבת חוות דעת, גילוי מרצון, הסדרי מס וייצוג בדיונים מול רשויות המיסים והשגת אישורים שונים כגון אישורי ניכוי מס במקור והחלטות מקדמיות (פרה רולינג) ליחידים וחברות בנושאים שונים.

תחומי הפעילות העיקריים במשרד

מיסוי בינלאומי
המשרד מספק למשקיעים, יזמים וחברות, שירותים הכוללים תכנון מס מיטבי לפעילות מחוץ לישראל ובעולם האינטרנטי, בין היתר בסוגיות של שליטה וניהול, חנ"ז, חמי"ז, חשיפה למוסד קבע, מחירי העברה ואמנות מס לרבות ה- MLI. המשרד נמצא בקשר מתמיד עם טובי מומחי המס במדינות רבות בעולם, אשר משלימים את תכנון המס בכל הנוגע למיסוי במדינות הזרות. המשרד נותן שירותים דומים לתושבי חוץ אשר פועלים בישראל לרבות ביחס לבדיקות נאותות בהיבטי המס של רכישת חברות ישראליות וכן נותן חוות דעת בעברית ובאנגלית לגבי מיסוי נאמנויות.

מיסוי רילוקיישן, עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים
המשרד מטפל בכלל ההיבטים המיסויים הקשורים לרילוקיישן ומעבר למגורים בחו"ל, לרבות בסוגיות הבאות: תושבות ומועד ניתוק התושבות, חובות דיווח, אמנות מס, מיסוי אופציות, חישובי מס מורכבים ועוד. בנוסף, המשרד מייעץ לעולים חדשים ותושבים חוזרים ביחס למיקסום הטבות המס הניתנות להם במסגרת תקופת ההטבה, לרבות ביחס ל"פעילות מעורבת" וחשיפה ל"מוסד קבע" ומסייע להם להתכונן באופן אופטימלי לסיום תקופת הטבות המס.

מיסוי נדל"ן בחו"ל
המשרד מלווה יחידים, יזמי נדל"ן, בעלי נכסים ועורכי דין בכל היבטי התכנון והמיסוי בישראל ובחו"ל. 

 

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן