טופס 5329ב – דיווח מקוצר על הכנסות שמקורן בחו"ל

טופס 5329ב – דיווח מקוצר על הכנסות שמקורן בחו"ל

טופס 5329ב – דיווח מקוצר על הכנסות מחו"ל

דיווח מקוצר על הכנסות מחו"ל- מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.
טופס 5329ב הוא טופס שמיועד לתושבי ישראל בעלי הכנסות מחו"ל בלבד. בעקבות שינוי של שיטת המיסוי בישראל, יחידים תושבי ישראל בעלי הכנסה שמקורה מחוץ לישראל חייבים לשלם בגינה מס בישראל (מיסוי פרסונלי). על מנת לפשט את הליכי הדיווח ותשלום המס, נקבעו הוראות בחוק בנושא דיווח מקוצר. על קצה המזלג, יחידים המעוניינים להגיש דיווח מקוצר ולשלם את המס באמצעות הדיווח המקוצר, נדרשים למלא טופס 5329ב המכונה: "פרטים על הכנסות ונכסים בחו"ל בלבד" ולהגישו לפקיד השומה.  להורדת הטופס לחצו על הקישור.

על מי חל הדיווח המקוצר?

הדיווח המקוצר חל רק על יחיד שעונה על שלוש דרישות מצטברות כמפורט להלן:

  1. יחיד בעל "הכנסות חוץ" שאינן פטורות ממס בישראל ואילולא אותן הכנסות לא היה חייב בהגשת דוח שנתי לפקיד השומה. 
  2. הוא אינו בעל עסק עצמאי בישראל המחויב בתשלום מקדמות מס (המחושבות על בסיס מחזור ההכנסות של העסק). 
  3. הוא אינו עולה חדש או תושב חוזר ותיק, שכל הכנסות החוץ שלו באותה שנת מס פטורות ממס.

טופס 5329ב – מהן "הכנסות חוץ"?

בהגדרת "הכנסות חוץ" נכללות ההכנסות כמפורט להלן:

  1. רווח הון ממימוש ניירות ערך זרים וניירות ערך של חברות תושבות ישראל, הרשומים למסחר בבורסה בחו"ל, שלא נרכשו על ידי מוסד בנקאי או ברוקר ישראלי ובלבד שלא נוכה ממנה מלוא המס בישראל.
  2. הכנסות מריבית שמקורן בחו"ל החייבות במס בשיעור 25%. ריבית שנתקבלה על פיקדונות ותכניות חסכון בתאגידים בנקאיים בחו"ל.
  3. הכנסות מהשכרת מקרקעין בחו"ל החייבות במס בשיעור 15%.
  4. הכנסות מדיבידנד שמקורן בחו"ל החייבות במס בשיעור 25% או 30%. דיבידנד שנתקבלו מניירות ערך זרים או דיבידנד שנתקבל מחבר בני אדם תושב חוץ (דיבידנד זה אינו כולל כמובן דיבידנד רעיוני מחברה נשלטת זרה לפי סעיף 75ב. 
  5. הכנסות מזכיות בהימורים, הגרלות או מפרסים החייבות במס בשיעור 35%.

מועד הדיווח המקוצר ותשלום המס

בנוסף לחובת הגשת דיווח מקוצר על הכנסות חוץ,  קיימת חובה לשלם מקדמה שנתית בגין אותן הכנסות. הדיווח ותשלום המס חייבים להתבצע לכל המאוחר עד ליום 30.4 של שנת המס העוקבת לשנת המס בגינה חלה חובת הדיווח. כמו כן נקבע, כי לא יותר בחישוב המקדמה כל ניכוי הוצאות, זיכוי או קיזוז הפסדים במסגרת חישוב המקדמה. למעט כאשר מקור ההכנסה הוא מהשכרת מקרקעין בחו"ל המוגבל להתרת הוצאות פחת בלבד בגין הנכס. 

טופס 5329ב – כיצד מבוצע הדיווח המקוצר?

כדי לבצע את הדיווח המקוצר יש למלא טופס 5329ב ולהגישו לפקיד שומה. לאחר שיתקבל הטופס הממולא, יישלחו שוברי דיווח מקוצר שבאמצעותם ניתן יהיה לשלם את המס בהתאם. את המקדמות נדרש לשלם לא יאוחר מיום 30.4 בשנת המס העוקבת. מי שיאחר בתשלום המקדמות לא יהיה זכאי לדווח על הכנסותיו בדיווח המקוצר. הדיווח המקוצר דורש שני תנאים מצטברים: מילוי שובר מקוצר לכל סוג הכנסה מחו"ל בנפרד באופן מלא ומדויק ותשלום המס בשובר במועד. כל סוג הכנסה ידווח בשובר נפרד. ריבית ודיבידנד מני"ע זרים הופרדו לשני שוברים שונים. בשובר נפרד ידווחו דיבידנדים מחברות זרות שאינן ני"ע זרים. כל רווחי ההון ממכירת ני"ע זרים יכללו בשובר אחד, ובשובר אחר יכללו רווחי הון מני"ע שאינם ני"ע זרים.

זהירות מתשלום מס ביתר!

יש לזכור, כי הכללים המיוחדים והמגבלות שנקבעו לגבי חישוב המס בשיטת "הדיווח המקוצר", כמפורט לעיל, מהווים חסרון משמעותי בהשוואה להגשת דו"ח מס שנתי ועלולים לגרור חבות מס אפקטיבית גבוהה יותר לעומת דיווח באמצעות דוח מס שנתי מלא ולכן ייתכן שנכון יהיה להגיש דו"ח שנתי מלא (על אף הפטור מחובת הגשת דו"ח שנתי) במקום הדיווח המקוצר וזאת בעיקר כדי להתגבר על המגבלות ולחסוך במס. 

אודות משרדינו

למשרדנו ידע וניסיון של 15 שנים בתחום מיסוי הכנסות חו"ל בכלל ובפרט בתחום מיסוי ניירות ערך, מטבעות דיגיטליים/וירטואליים, לקוחות המשרד משתייכים לענפי פעילות מגוונים, ביניהם: הייטק, מסחר, פיננסיים ושוק ההון וכן יחידים בעלי הכנסות חו"ל ממקורות שונים. המשרד מספק ייעוץ מס למשקיעים יחידים, סוחרים עצמאיים, וחברות נוסטרו, כתיבת חוות דעת והגשת בקשות רולינג בסוגיות מורכבות. הכותב רו"ח בעל ידע רב בתחום ומרצה בגופים פיננסים ובמוסדות בקורסים בתחום מיסוי רווחים בשוק ההון.

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ או חוות דעת. המחבר או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

מיסוי השקעות נדל"ן בהולנד

תוכן עניינים:1 השקעות נדל"ן בהולנד – פתח דבר2 מערכת המס בהולנד3 מס על הכנסות משכר דירה בהולנד4 מס עירוני (Onroerende zaak belastingen)5 מס העברה (רכישה)

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן