מס רכישה לתושב חוזר ותיק – זכאות לפטור ממס רכישה

מס רכישה לתושב חוזר ותיק – זכאות לפטור ממס רכישה

הקלות במס רכישה לתושב חוזר ותיק

מס רכישה לתושב חוזר ותיק – מאת אמנון בן שושן רואה חשבון.

בהתאם להוראות סעיף 9 (ג1ג) (3) לחוק מיסוי מקרקעין, יחיד תושב ישראל הרוכש דירת מגורים יחידה, כהגדרתה בחוק, מיום יד' שבט תשפ"ב (16.1.2022) עד ליום כב' טבת תשפ"ג (15.1.2023) יחויב במס רכישה לפי המדרגות הבאות:

  1. על חלק השווי שעד 1,805,545 ש"ח – לא ישולם מס.
  2. על חלק השווי העולה על 1,805,545 ש"ח ועד 2,141,605 ש"ח – 3.5%.
  3. על חלק השווי העולה על 2,141,605 ש"ח ועד 5,525,070 ש"ח – 5%.
  4. על חלק השווי העולה על 5,525,070 ש"ח ועד 18,416,900 ש"ח – 8%.
  5. על חלק השווי העולה על 18,416,900 ש"ח – 10%. 

לעניין מס רכישה הגדרה "תושב ישראל" כוללת גם את מי שבתוך שנתיים מיום רכישת הדירה היה לתושב חוזר ותיק (להרחבה בנושא בקישור). כלומר, אם יחליט תושב חוץ לשוב למדינת ישראל לאחר עשר שנות גלות בתקופה בת שנתיים לכל היותר מיום רכישת הדירה, ייחשב לצורך העניין "תושב ישראל", ויהיה זכאי ליהנות משיעורי מס רכישה המוטבים ברכישת דירת מגורים יחידה. יושם לב, כי ההגדרה של "דירה יחידה" היא דירת מגורים שהיא דירתו היחידה של הרוכש בישראלכלומר, אין להתחשב בדירות מגורים שבבעלות תושב החוץ מחוץ לישראל. לכאורה, גם אם בבעלותו דירות מחוץ לישראל, והוא רוכש דירת מגורים בישראל, שהיא דירתו היחידה בישראל, הרי שכאשר ישוב לישראל בתוך שנתיים מיום הרכישה, יהיה זכאי ליהנות ממדרגות מס רכישה מוטבות כמפורט לעיל. 

הבהרה חשובה – ההטבה מיועדת רק לתושבים חוזרים ותיקים

הרחבת המונח "תושב ישראל" לצורך הזכאות להטבת מס רכישה בגין דירת מגורים מזכה חלה על "תושב חוזר ותיק" (ועולה חדש) כהגדרתו בפקודת מס הכנסה. הכוונה הנה לאדם שהיה בעבר תושב ישראל, עזב את ישראל ושינה את מעמד תושבותו לתושב חוץ למשך עשר שנים מיום עזיבתו את ישראל. כאשר אדם זה יחזור ארצה, ייחשב "תושב חוזר ותיק". רק אוכלוסייה זו עשויה ליהנות מזכאות למדרגות המוטבות של המס ברכישת דירת מגורים יחידה. יודגש כי תושבי ישראל שעזבו את ישראל והפכו תושבי חוץ לתקופה קצרה מעשר שנים – לרבות תושבים חוזרים רגילים, אינם כלולים באוכלוסייה המוטבת. תושב חוזר רגיל (לא ותיק) שירכוש דירה יחידה בישראל, בעודו תושב חוץ, לא יזכה לשיעורי מס הרכישה המוטבים ברכישת דירה יחידה, גם אם יעלה לישראל בתוך שנתיים מיום הרכישה. במקרים אלה או במקרים בהם עלולה להתעורר מחלוקת עם רשויות המס על מועד ניתוק התושבות ועל הזכאות למעמד של תושב חוזר ותיק, עדיף ורצוי לשקול רכישת דירת מגורים יחידה (בישראל) לאחר השיבה ארצה בעודם תושבי ישראל ולא בעודם שוהים בחו"ל כתושבי חוץ. 

טיפ חשוב! תוודאו זכאות למעמד "תושב חוזר ותיק" בטרם החזרה לישראל

ככל שהבדיקה עבורכם נעשית מוקדם יותר, כך קיים מקום וגמישות לשינויים. בדיקה המעמד לאחר החזרה לישראל יכולה להיות "מאוחרת מידי" וקריטית לצורך הזכאות לפטור ממס רכישה בפרט ולפטורים מכוח פקודת מס הכנסה בכלל. ולכן המלצתנו היא לבחון מבעוד מועד האם אתם עונים על הגדרת "תושב חוזר" או "תושב חוזר ותיק" עוד בהיותכם בחו"ל כבר בעת שבה גיבשתם את ההחלטה על החזרה לישראל. 

אודות משרדינו

קיימים בחוק מספר פטורים והקלות במס רכישה, אשר קצרה היריעה מלפרט עליהם במאמר זה. לפיכך, מומלץ לפנות לרואה חשבון מומחה בדיני מיסוי מקרקעין בעל ידע וניסיון בהתנהלות מול מיסוי מקרקעין כך שהעסקה תדווח באופן חוקי ונכון לנתוניו האישיים של הרוכש. למשרדנו ידע וניסיון של 15 שנים בתחום מיסוי ישראלי ובינלאומי. לקוחות המשרד משתייכים לענפי פעילות מגוונים, ביניהם: שוק ההון, נדל"ן, הייטק, מסחר ופיננסיים. המשרד מספק ייעוץ מס ליחידים וחברות, כתיבת חוות דעת והגשת בקשות פרה- רולינג בסוגיות מורכבות. הכותב רו"ח מומחה במיסוי ומרצה בגופים פיננסים ובמוסדות אקדמיים. 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות  ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן