עיצום כספי כנגד מפרי דיווח במכס

עיצום כספי כנגד מפרי דיווח במכס

 

עיצום כספי כנגד מפרי דיווח במכס – מתוך אתר רשות המסים.
העלייה במספר מקרי הפרות הדיווח, נובעת מכניסתו לתוקף של תיקון לחוק איסור הלבנת הון, שהוריד את סף חובת הדיווח על כספים מ-100,000 ש"ח ל- 50 אלף שקל במעברי הגבול האוויריים והימיים, ול- 12 אלף שקל במעברי הגבול היבשתיים. למרות שתיקון החוק נכנס לתוקף בחודש דצמבר 2017, האכיפה בפועל החלה רק בסוף חודש פברואר 2018, וזאת לאחר תקופת סובלנות אשר במהלכה ניתנו התראות בלבד והוגברה המודעות לשינוי החוק במעברי הגבול.

העיצום הכספי הגבוה ביותר, על סך 250,000 ₪, הוטל על אזרח ותושב ארה"ב ואיש עסקים, שנכנס לישראל דרך נתב"ג כשברשותו סכום כסף בסך 260,000 דולר ארה"ב במזומן, המוסתרים בתוך קופסאות עוגיות OREO, וזאת מבלי שהצהיר על הכספים שברשותו. במסגרת קבלת החלטתה, מצאה הוועדה סתירות ופערים מהותיים בין הגרסה אותה סיפק המפר בחקירתו, לבין זו שנתן בפניה. בנוסף, ראתה בחומרה את התנהלותו וניסיונותיו היצירתיים להערים על בודקי המכס ולהבריח את הכספים, לא קיבלה את הסבריו לעניין מקור הכספים, ולקחה בחשבון את עובדה שהמפר לא דיווח על הכספים למכס האמריקאי, גם כאשר יצא מארה"ב. כעבור כשלושה חודשים, נתפס המפר שוב בכניסתו לישראל דרך נתב"ג, כאשר הפעם נתפסו ברשותו 27,000 דולר ארה"ב עליהם לא דיווח כנדרש. המפר טען כי סבר שסף הדיווח על הכספים עומד 100,000 ש"ח.

עיצום כספי משמעותי נוסף על סך 225,000 ₪, הוטל על אדם תושב ישראל בעת כניסתו לישראל בגין דיווח כוזב בשפה הרוסית, בו הצהיר כי אין ברשותו כספים מעל לתקרת הדיווח. זאת למרות שהיו ברשותו 125,000 אירו ו-40,000 דולר במזומן. בטיעוניו בפני הוועדה להטלת עיצומים כספיים, טען שמכיר את חובת הדיווח באופן כללי, אך לא בירר מהו סף הדיווח בישראל מאחר שידע כי אין צורך להצהיר על ה- 40,000 דולר ארה"ב ו"שכח" שיש ברשותו את ה- 125,000 אירו. הוועדה התקשתה לקבל את טענתו, לאור העובדה כי המפר מבקר מספר פעמים בישראל. במהלך הדיון בעניינו נשקלה לחומרה העובדה כי מדובר בסכום גבוה, העובדה שהמפר הגיש טופס דיווח כוזב, והסתירות בהצהרותיו בפני חוקרי המכס לעניין יעד הכספים וחובת הדיווח.

העברת כספים דרך מעברי הגבול הנה אחד מדפוסי הפעולה המוכרים והרגישים ביותר בתחום הלבנת הון. אחת הדרכים העיקריות לחשיפתן של העברות ממון מיד ליד וממקום למקום היא בהטלת חובה לדווח באורח שוטף על העברות של כספים מתוך המדינה ואל המדינה. לפיכך, בישראל, כמו במדינות אחרות בעולם, קיימת חובת דיווח על הכנסת כספים והוצאתם. על אכיפת חובת דיווח זו אמונים מנהל המכס וחטיבת החקירות של רשות המסים. עיצום כספי על מפרי דיווח במכס

עיצום כספי כנגד מפרי חובת דיווח ניתן לנקוט באכיפה פלילית או מנהלית. ההליך המנהלי מיועד להשית סנקציה מנהלית, מהירה ואפקטיבית ללא הרשעה בפלילים, במקרים בהם הוכחה הפרה ברמה העובדתית. המכס הוא המוסמך להחליט אילו מקרים מתאימים לאכיפה מנהלית ולהביאם בפני הוועדה להטלת עיצום כספי. כיום, מפעילה רשות המסים ארבע ועדות להטלת עיצום כספי הבוחנות האם הופרה חובת דיווח ולאחר מכן מחליטות אם המקרה הנדון מצדיק את הפעלת מנגנון הטלת העיצום הכספי.

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

תוכן עניינים:1 תיירות יוצאת – פתח דבר2 הסדר בענף התיירות בעקבות פשרה עם רשות המסים3 שירותי תיירות יוצאת המתבצעים בחו"ל4 כאשר שירותי התיירות כוללים שירותי

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן