ראיית חשבון

ראיית חשבון

פתח דברים

רואה חשבון הוא מי שהוסמך על פי חוק לעסוק במקצוע ראיית החשבון.
תפקיד רואה חשבון הוא לחוות דעה על הדוחות הכספיים של חברות פרטיות וציבוריות.
לצורך תפקידו ובשל האחריות הרבה של רואה החשבון, עליו להיות בקיא בכל חוקי החשבונאות, להיות בעל יכולת מחשבה אנליטית ולהכיר את חוקי המס על בוריים.
התחום המוכר ביותר של רואה החשבון הוא ביקורת חשבונות שבמסגרתה הוא בודק האם הדוחות הכספיים המבוקרים מתאימים לכללים החשבונאיים המקובלים.
בתחום עיסוק אחר רואה החשבון משמש כאחראי על הניהול הפיננסי הכולל של חברות ומופקד, בין היתר, על תזרים המזומנים בחברה, על בחירת מקורות המימון ועל הכנת הדוחות הכספיים של החברה. בזכות הידע הרב וההכשרה שנרכשה, רואי חשבון רבים משמשים בתפקידי ניהול ומטה בפירמות העסקיות או בארגונים ציבוריים.

ראיית חשבון בישראל

תעודת ההסמכה של רואי חשבון מונפקת על ידי מועצת רואי החשבון בישראל. זהו גוף סטטוטורי הכפוף למשרד המשפטים ואחראי על רישיון המקצוע.
כדי לקבל את הרישיון יש לעבור בהצלחה את מבחני המועצה. תנאי נוסף לקבלת התעודה הוא תואר ראשון בחשבונאות מאוניברסיטה או מכללה, אשר מעניק פטור מחלק מבחינות מועצת רואי חשבון.  לאחר הלימודים ישנה תקופת התמחות בת שנתיים. הפטור הנרחב שתואר ראשון מקנה הוא פטור מ-13 בחינות מתוך 15. שתי הבחינות הנותרות הן “ביקורת חשבונאית מתקדמת” ו”חשבונאות פיננסית מתקדמת” והן נחשבות לבחינות הקשות והמקיפות ביותר.

ביקורת רואה חשבון

לביקורת רואה החשבון ישנו תפקיד מרכזי בעולם העסקי לצורך הגברת האמון בדוחות הכספיים בקרב משתמשי וקוראי הדוחות.
מטרה זו מושגת באמצעות חוות דעתו של רואה החשבון המבקר, לאחר הביקורת, על הדוחות הכספיים של החברה.
חוות הדעת תפרט האם הדוחות הכספיים של החברה משקפים באופן נאות, מכל הבחינות המהותיות, בהתאם למסגרת הדיווח הכספי המתאימה, את מצבה הכספי של החברה, את תוצאות פעולותיה, את השינויים בהון ואת תזרימי המזומנים שלה. ואם ישנה הסתייגות כלשהי מחוות דעת חלקה על הדוחות הכספיים, תצוין הסיבה. 

כבסיס לחוות דעת זו דורשים תקני הביקורת מרואה החשבון המבקר לקיים את מכלול החובות המקצועיים, לרבות נקיטת גישה של ספקנות מקצועית, חשיבה חקרנית, ואיסוף ראיות ביקורת המחייבים תיעוד מלא של הפעולות שבוצעו במהלך הביקורת. 

ענף ראיית חשבון בישראל

ראיית חשבון היא מקצוע של העתיד. אחד המקצועות המרתקים ביותר שקיימים במשק.
רואי החשבון מעורבים בכל האתגרים המובילים במגזר העסקי או הציבורי בישראל.

אין היום עסקה גדולה של מיזוג, רכישה או הנפקה שאותה לא מובילים רואי חשבון. אין חברות בישראל שבהן לא משתתפים רואי החשבון בצמרת קבלת ההחלטות.
ענף ראיית חשבון מתפתח עם הזמן ולא רק בזכות הצמיחה העקבית במצבת רואי החשבון, למעשה הענף מתקדם באופן קונסיסטנטי
בזכות רפורמות חדשות אשר נכנסות לתוקפן, פסיקות תקדימיות שמתקבלות, הוראות ביצוע אשר מתפרסמות ושינויי חקיקה.

רואי חשבון חייבים לא רק להיות מקצועיים ומיומנים, אלא גם להכיר את התמורות העדכניות ביותר בתחום.

תחומי התמחות נוספים של רואי חשבון

מעבר למתן שירותים וליווי חברות בע"מ, רואי חשבון הם אנשי מקצוע מיומנים שעוברים מסלול הכשרה אקדמי מספר שנים, שמומחים לענייני כספים ונדרשים להיות בקיאים במיסוי ישראלי, מיסוי בינלאומי, דיני עבודה, ניהול חשבונות ושכר, חשבונאות פיננסית וניהולית, עריכת תוכניות עסקיות לעסקים וחברות, הערכות שווי וייעוץ כלכלי וליווי רכישות ומכירות חברות.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' הנו משרד רואה חשבון שממוקם בתל אביב המספק שירות מקיף לחברות בע"מ החל משלב ההקמה וכן לאורך כל פעילותן העסקית. 
השירות כולל ראיית חשבון ועריכת דוחות מס לרשות המסים ודוחות כספיים מבוקרים, שירותי הנהלת חשבונות ובמידת הצורך המשרד מספק מענה מקצועי לכל צורך שמתעורר אגב פעילותן של חברות. 

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

תגמול הוני RSUs/RSU

מיסוי תגמול הוני לעובדים מסוג RSUs/RSU – היבטי המס על מניות RSU מיסוי תגמול הוני לעובדים מסוג  RSUs/ RSU  – מאת רואה חשבון אמנון בן

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן