עיקרון התא המשפחתי בקביעת תושבות בביטוח לאומי

עיקרון התא המשפחתי בקביעת תושבות בביטוח לאומי

עקרון התא המשפחתי בקביעת תושבות בביטוח הלאומי

עקרון התא המשפחתי בביטוח הלאומי – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. 

בני זוג וילדים עד גיל 18 השוהים עם המבוטח בחו"ל, ממשיכים להיות מבוטחים על פי חוק הביטוח הלאומי ועל פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי כל עוד הם נחשבים תושבי ישראל, מכוח המבוטח כתושב ישראל. המוסד לביטוח לאומי נוהג לראות בתא המשפחתי כתא אחד וכל מקרה של הפרדת תא משפחתי נבחן לגופו של עניין בנסיבות המיוחדות ואין שינוי בעמדת הביטוח הלאומי להמשיך ולראות בתא המשפחתי תא אחד, על אף פסקי הדין.

בדיקת התא המשפחתי ע"י המל"ל

בבחינת בקשה להפסקת תושבות של אדם, ייבדק כל התא המשפחתי. כלומר, לא תאושר בקשה של אדם להפסקת התושבות אם בן/בת זוגו וילדיו נשארים בישראל. כמו כן, אם בני הזוג מבקשים להפסיק את תושבות, וכעבור פרק זמן חוזרים לישראל – תושבותם תיבדק מחדש רטרואקטיבית (כולל עבור התקופה שבה הופסקה תושבותם). במקרה כזה, אם יתברר בדיעבד שמרכז החיים שלהם לא עבר לחלוטין לחו"ל – הם יוכרו כתושבים בדיעבד, כולל התקופה שכבר נשללה מהם התושבות.

פיצול תושבות לבני זוג לעניין חוק הביטוח הלאומי – פסיקה

ביום 15/11/2021 ביה"ד האזורי (ב"ל 6931-12-18), קבע כי לא ניתן לפצל תושבות של בני זוג לעניין חוק הביטוח הלאומי ודחה את תביעתו של ניר יצחק ארבל.  בחודש ספטמבר 2013 עבר המבוטח יחד עם בתו ורעייתו להתגורר בסינגפור, במסגרת שליחות האישה מטעם משרד הכלכלה, שנמשכה עד לחודש ינואר 2018. בתקופה הנידונה, המשיכה האישה להיות מוגדרת כתושבת ישראל כאשר במהלכה שולמו לה דמי לידה וקצבאות ילדים לחשבון הבנק בישראל ועל כן בנסיבות המתוארות סבר ביה"ד כי היותם של בני הזוג תא משפחתי אחד – והנחת היסוד שהם בעלי מרכז חיים משותף. 

 

 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות  ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

שמירת היריון במקרה של עצמאית

שמירת היריון – פתח דברים  שמירת היריון- מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. קצבת שמירת היריון נועדה לפצות את האישה על אבדן הכנסה בזמן היותה

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!