מיסוי תושב חוץ על הכנסה מעבודה בישראל

מיסוי תושב חוץ על הכנסה מעבודה בישראל

מיסוי תושב חוץ על הכנסה מעבודה בגבולות ישראל

מיסוי תושב חוץ על הכנסה מעבודה בישראל – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.

תושב חוץ שעובד בגבולות ישראל (תחת מעסיק זר או מעסיק ישראלי) יהיה חייב במס בישראל על הכנסותיו משכר עבודה מפאת העובדה שהעבודה מתבצעת בגבולות ישראל. עם זאת עובד שהוא תושב מדינה אשר ישראל חתומה עמה על אמנה למניעת כפל מס חלים כללים ספציפיים אשר בהתקיימם יכולים לפטור את העובד מתשלום מס בישראל.

כללי האמנה על הכנסה מעבודה

העיקרון באמנות המס הוא שכאשר תושב מדינת אחת מפיק הכנסות בגבולות מדינה אחרת, מדינת המקור (המדינה שבה הופקה ההכנסה, במקרה שלנו- מדינת ישראל) תהייה בעלת זכות ראשונית למסות את הכנסת העבודה המבוצעת בגבולותיה ולמדינת התושבות של העובד – זכות מיסוי שיורית. עם זאת ייתכנו מקרים בהם הזכות הבלעדית למסות את הכנסות העובד תהייה למדינת התושבות ולכן יש לבחון בהתאם להוראות האמנה, מהם התנאים לקבל פטור ממס במדינת המקור, ישראל.  במרבית האמנות נמצא כי נדרש שיתקיימו שלושה תנאים מצטברים כמפורט להלן על מנת שאותו עובד לא ימוסה בישראל. מספיק שתנאי אחד לא יתקיים, כדי שאותו עובד זר יהא חייב במס בישראל.

  1. העובד שהה בישראל פחות מ- 183 ימים בשנת המס.
  2. השכר משולם ע"י מעסיק זר ולא מעסיק ישראלי.
  3. השכר אינו מוטל על מוסד קבע בישראל שיש למעסיק הזר בישראל.
  4. רלוונטי רק לגבי האמנה עם ארה"ב – העובד מתחייב במס על עבודתו במדינות מושבו.

ככל והכנסת העבודה מופקת ע"י תושב חוץ בגבולות ישראל במגבלת שהייה של עד 183 ימים והשכר משולם ע"י מעסיק זר- יתכן וניתן יהיה לקבל פטור ממס במדינת ישראל מכוח אמנת המס. 

השלכות קיום מוסד קבע בישראל במקרה של מעסיק הזר

כאשר מדובר במעסיק זר, יש לבחון האם המעסיק הזר מקיים "מוסד קבע" בישראל או האם העובד תושב החוץ יוצר מוסד קבע בישראל עבור החברה הזרה ע"פ כללי האמנה. ככל ומדובר בעובדים בעלי תפקידים משמעתיים, היקף פעילות, אחריות וסמכות לחתום על חוזים בשם החברה, ייתכן כי פעילות העובד תקים לחברה הזרה "מוסד קבע" בישראל. לעומת זאת אם היקף העבודה של העובד מוגבל, יתכן וניתן יהיה לטעון, כי פעילותו של העובד מהווה פעילות עזר לפעילות של החברה הזרה ועל כן הוא אינו מקים לחברה הזרה מוסד קבע בישראל. כאשר העבודה של העובד בישראל תיצור לחברה מוסד קבע בישראל, החברה הזרה תחויב במס על ריווחי החברה הזרה הנובעים מפעילותו של העובד הישראלי בישראל ותידרש לפתוח תיק בפקיד שומה ולדווח על הכנסותיה בישראל. נדגיש כי כאשר מתקיימים בפועל יחסי עובד מעסיק בין מוסד הקבע לבין העובד, קיימת למוסד הקבע חובת ניכוי מס במקור בהתאם להוראות סעיף 164 לפקודה והתקנות מכוחו.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’ מנוסה בתחום מיסוי ישראלי ובינלאומי ומקנה ללקוחותיו סל פתרונות מיסוי בפעילות כלכלית של יחידים וחברות בישראל ומחוץ לישראל. משרדינו מעניק שירותי ייעוץ ותכנון מס מיטבי לעובדים ישראלים המועסקים בישראל עבור מעסיקים זר ממדינות זרות, עובדים ברילוקיישן המועסקים בחו"ל תחת מעסיקים זרים או תושבי ישראל (בין היתר- בסוגיות ניתוק תושבות ומיסוי תגמול הוני ואופציות),  ייצוג וליווי מול רשויות המס והגשת דוחות מס, חוות דעת בנושא תושבות מס, בקשות להחלטות מיסוי ושירותים מול המוסד לביטוח לאומי. 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות  ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן