תכנוני מס בשנת 2020

תכנוני מס בשנת 2020

תכנון מס – פתח דבר

ניהול פיננסי נכון בחיי היום יום בבית ובעסק שלנו יכול להביא לרווחה ולצמצום משמעותי במסים. תכנון מס הנו חלק בלתי נפרד ממנו ומטרתו להפחית את חבות המס באופן חוקי.
זכותו של נישום לתכנון מוכרת ברוב שיטות המס בעולם, כולל גם על פי שיטת המס הישראלית. זכות זו הוכרה כזכות לגיטימית על ידי שופט בית המשפט העליון, השופט מאיר שמגר, שטען כי: "עצם העובדה כי צדדים בחרו במבנה משפטי דל מסים אינה מצביעה כי המבנה כי המבנה מלאכותי או בדוי. זכותם ואף חובתם של מומחים בענייני מסים לתכנן עסקאות משפטיות כך שלא תהיינה עתירות מס". מקרה אחר שבו דן בית המשפט העליון בנושא מס, היה בפסק הדין בעניין פרומדיקו, שם הבחינה השופטת פרוקצ'יה בין "התחמקות ממס" שאסורה על פי החוק לבין תכנון לגיטימי. על מנת שתכנון יהיה לגיטימי נדרשת מהות כלכלית אמתית לפעולה המבוצעת. עסקה שכל מטרתה היא הפחתת מס ומנוגדת לכל היגיון כלכלי הנה עסקה מלכותית.

תכנון מס מקצועי – מיומנות נותן השירות

כדי למקסם את מלוא הטבות המס נדרש ידע מקצועי, כתיבה, ואינטגרציה בין תחומי המס השונים, לרבות הכרות טובה עם התקינה החשבונאית.
תכנון מקצועי מתחיל בבחינת דרכי הפעולה השונות המתאפשרות על פי חוק, אשר יובילו לחבות מס נמוכה ולתוצאות מס טובות יותר עבור העסק.
ניהול מס בליווי פיננסי של איש מקצוע מוסמך, יכול למנוע טעויות מול רשויות המס העלולות להוביל לקנסות ולסנקציות.
תכנון נדרש במגוון מצבים החל מתהליך פתיחת חברה בארץ או הקמת חברה בחו"ל,  דרך הגשת דוחות כספיים וכלה בסוגיות מס בנושאים של מיזוגים, עסקאות רכש, מקרקעין והעסקת עובדים.

רשימת תכנוני מס חייבים בדיווח לרשויות המס

בחודש דצמבר 2006 , פורסמו תקנות ובהן רשימה של תכנוני מס החייבים בדיווח בתחומי מס ההכנסה, מיסוי מקרקעין ומע"מ.
רשימת "תכנוני מס החייבים בדיווח" לרשויות המס נקבעה בתקנות מס הכנסה ובתקנות מס ערך מוסף. לידתן של התקנות הללו, בתיקון מספר 147 לפקודת מס הכנסה, שבו הוסף לפקודת מס הכנסה סעיף 131 (ז), הקובע כי שר האוצר רשאי, באישור ועדת הכספים של הכנסת, לקבוע פעולות שהן תכנון החייב בדיווח, את אופן הדיווח ואת היקפו. עוד נקבע בפקודת מס הכנסה, בחוק מיסוי מקרקעין ובחוק מע"מ, כי במקרים בהם תחול תוספת מס בעקבות ביקורת שומה, כתוצאה מהפחתת מס שנבעה מתכנון המנוי ברשימה, ונקבע לגביו בשומה סופית כי הוא בגדר עסקה מלאכותית, או באם הנישום לא דיווח על פעולה החייבת בדיווח, יוטלו על הנישום קנסות גירעון מיוחדים בשיעור של 30% מגובה המס שנחסך, בנוסף לתשלום המס שבו יחויב הנישום.

יש לציין כי לא כל פעולה הכלולה ברשימה משמעותה שרואים בה תכנון שאינו לגיטימי, אלא שהיא חייבת כאמור, בדיווח.
באם בוצעה פעולה הכלולה ברשימה, חובה לצרף לדוח המס השנתי טופס 1213 שכותרתו "הודעה על פעולות שהן תכנון חייב בדיווח- מס הכנסה".
אם לא בוצעה פעולה החייבת בדיווח, יש להצהיר על כך בטופס 1214 (חברות) או טופס 1301 (יחידים). 

אודות משרדינו

שירותי מס הם מעבר לבדיקת נתונים וחישובים על טפסי מס מורכבים. תכנון מסייע ליחידים וחברות לתכנן מראש את העתיד ולהגדיר הצלחה בטווח הארוך.
משרד רואה חשבון בקיא בחוקי המיסוי בישראל וחוקי מיסוי בינלאומי, יעניק ייעוץ מס וליווי פיננסי במהלך השנה כולה וידע לבצע חישוב מוקדם של החבות במסים, בטרם הגשת הדיווח לרשויות. משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסה בתכנון וייעוץ ומפרסם באתר מאמרים וכתבי עת מקצועיים ומוציא לאור ירחון מקורי בסוגיות רלוונטיות.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
office 10

עקרונות המיסוי בחברה משפחתית

חברה משפחתית – פתח דבר עקרונות המיסוי בחברה משפחתית – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. אחד מסוגי התאגידים השיתופיים הנפוצים בישראל, הוא התאגדות של

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן