עסקאות דרופשיפינג- מכירה וקנייה באתרי eBay ו-Amazon

שיתוף ב email
שיתוף ב print
עסקאות דרופשיפינג- מכירה וקנייה באתרי eBay ו-Amazon

דרופשיפינג – פתח דברים

דרופשיפינג- מאת רואה חשבון אמנון בן שושן
האינטרנט הפך זה מכבר לזירת קניות רוחשת ותוססת ולכן לא מפתיע לגלות שמדי יום מוקמות עוד ועוד חנויות און ליין.
אחת הדרכים למכירת מוצרים בחנויות מקוונות היא “דרופ שיפינג”. לפי שיטה זו, בעל חנות מקוונת אינו מחזיק מוצרים פיזית במלאי, אלא רק באופן וירטואלי.
במועד קבלת הזמנה מלקוח של מוצר כלשהו המוצג בחנות,  בעל החנות המקוונת מעביר את ההזמנה לספק בחו”ל (שאף הוא מוכר את אותו מוצר) והספק שולח את המוצר ישירות ללקוח.
לא פעם עלתה השאלה לעניין חבות המע”מ על עסקאות אלו.

דרופשיפינג – היבטי מע"מ

מה הדין בחוק מע”מ לגבי מוצרים בחנויות מקוונות, שנרכשים ע”י תושבי ישראל מספקים בחו”ל ונמכרים  ללקוחות בחו”ל (כלל לא עוברים בארץ)? האם העסקאות פטורות מתשלום מע”מ?
"עסקה" מוגדרת בסעיף 1 לחוק מע”מ כאחת משלוש חלופות אפשריות:

  1. מכירת נכס או מתן שירות על ידי עוסק במהלך עסקו.
  2. מכירת נכס שנוכה מס תשומות שהוטל עליו.
  3. עסקת אקראי.

עסקאות אלו עומדות בהגדרת "עסקה" בהתאם לחלופה מספר 1.

מקום העסקה בעסקאות דרופשיפיניג

כעת נבדוק את התנאי המצטבר לעניין מקום העסקה. עולה השאלה, האם מקום העסקה הוא בישראל? סעיף 14 בחוק מע”מ קובע מהו מקום העסקה. לפי סעיף זה, יראו נכס כנמכר בישראל אם הנכס היה בישראל בעת מסירתו לקונה. בעסקאות דרופשיפינג הנכסים כלל אינם עוברים בישראל ולכן עולה כי עסקאות דרופשיפינג אינן נכנסות לתחולת חוק מע”מ. בהערת אגב, סעיף 41 לחוק מע”מ מגביל ניכוי מס תשומות מעסקאות שאינן חייבות במע”מ, ולכן ככל שמדובר בפעילות של מכר שאינה חייבת במע”מ מאחר ומקום העסקה אינו בישראל, מס התשומות המשמש את עסקאות אלה אינו מותר בניכוי.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' הנו משרד רואה חשבון בתל אביב. המשרד מוביל בתחום החשבונאות, ביקורת חברות, הנהלת חשבונות ומיסוי על גווניו השונים, לרבות מס הכנסה, מיסוי בינלאומי וליווי עובדים ישראלים בחו"ל,  מס ערך מוסף, מיסוי מקרקעין, חוק עידוד השקעות הון וכן בתחום הביטוח הלאומי. המשרד מלווה עצמאיים וחברות החל משלב עריכת התכנית העסקית וההקמה וכן לאורך כל הפעילות העסקית, במעטפת שירותים עסקיים במגוון נושאים בתחום המיסוי הישראלי ומיסוי בינלאומי.

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת. המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים,
ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

 

 

 

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

עוסק מורשה

עוסק מורשה – פתח דברים המינוח “עוסק” הנו שם כללי ליחיד, שותפות או חברה, בעלי תיק פעיל במע”מ. בחוק מס ערך מוסף, קיימים שני סוגי

רואה חשבון

חשבונית מס/חשבונית עסקה

מהי חשבונית מס מס ערך מוסף הוטל בישראל לראשונה ב-1 ביולי 1976, מכוח חוק מס ערך מוסף, בעקבות המלצותיה של "ועדת אשר", שעסקה בעניין זה.

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!