עבודה בישראל עבור מעסיק זר תושב מדינת חוץ

עבודה בישראל עבור מעסיק זר תושב מדינת חוץ

היבטי מס על הכנסות משכר עבודה ממעסיק מדינה זרה בידי תושבי ישראל בגבולות ישראל 

הכנסת עבודה בידי תושבי ישראל בישראל ממעסיק זר – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן

המציאות מלמדת כי יותר ויותר ישראלים עובדים מתוך שטח מדינת ישראל, בדרך כלל באמצעות רשת האינטרנט, עבור מעסיקים זרים במדינות מחוץ לישראל ומתוגמלים באופן כזה או אחר בגין העבודות המבוצעות על ידם בישראל. על פי סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה, תושבי ישראל חייבים במס בישראל על הכנסתם מעבודה בין שזו הופקה בישראל ובין אם הופקה בחו"ל ולכן יחידים תושבי ישראל המבצעים את עבודתם בישראל, אף אם מועסקים על ידי חברה תושבת מדינה זרה לצורכי מס (ההנחה היא כי השליטה והניהול בחברה הם מחוץ לישראל), חייבים במס בישראל. בהערת אגב יצוין כי במקרים בהם ההכנסה הופקה גם בגבולות המדינה הזרה, יש לבחון את כללי האמנה בנוגע לחלוקת המס בין המדינות. היה והעובד יעתיק את מרכז חייו מישראל, יהיה ניתן לבחון יציאה מרשת המס הישראלית ומכורח הנסיבות לא לדווח על ההכנסות המופקות בחו"ל. (למידע נוסף בקישור)

כללי אמנת המס ביחס להכנסות עבודה בישראל ממעסיק זר 

רוב הוראות האמנה בין מדינת ישראל בדבר מניעת כפל מסים על הכנסות אקטיביות ופסיביות מנכסים, קובעות כללים לחלוקת המס בין המדינות. בסיטואציה שבה גם מדינת המקור וגם מדינת התושבות (של העובדים) היא מדינת ישראל, כללי האמנה אינם חלים והמיסוי הבלעדי על ההכנסות העובדים יהיה כפוף למיסוי הישראלי בלבד. ככל שחלק מהכנסת העבודה יבוצע גם במדינה הזרה, יתכן ותהייה למדינת המקור (המדינה שבה מתבצעת העבודה) זכות מיסוי ראשונית ולמדינת התושבות זכות מיסוי שיורית. העיקרון המנחה באמנות המס הוא שמדינת המקור תמסה הכנסה עבודה שבוצעה בגבולותיה בכפוף למילוי 3 תנאים מצטברים. אם התנאים לא מתקיימים, לא תהייה זכות מיסוי למדינת המקור על אף העובדה שעובדים ישראלים מועסקים בגבולותיה וזכות מיסוי הבלעדית תהייה למדינת התושבות של העובדים. 

קיום "מוסד קבע" בישראל במקרה של חברה זרה המעסיקה ישראלים בישראל

יש לבחון האם העובד הישראלי יוצר מוסד קבע בישראל עבור החברה הזרה ע"פ כללי האמנה. ככל ומדובר בתפקידים משמעתיים בעלי היקף פעילות, אחריות וסמכות לחתום על חוזים בשם החברה, ייתכן כי פעילות העובד תקים לחברה הזרה  "מוסד קבע" בישראל. לעומת זאת אם היקף העבודה של העובד הוא מוגבל, יתכן וניתן אף לטעון, כי פעילותו מהווה פעילות עזר לפעילות של החברה הזרה ועל כן הוא אינו מקים לחברה הזרה מוסד קבע בישראל. כאשר העבודה של העובד בישראל תיצור לחברה מוסד קבע בישראל, החברה הזרה תחויב במס על ריווחי החברה הזרה הנובעים מפעילותו של העובד הישראלי בישראל ותידרש לפתוח תיק בפקיד שומה ולדווח על הכנסותיה בישראל. הדוחות יכללו בין היתר תחשיב לפיו התבצע ייחוס ההכנסה למוסד הקבע. נדגיש כי כאשר מתקיימים בפועל יחסי עובד מעסיק בין מוסד הקבע לבין העובד, קיימת למוסד הקבע חובת ניכוי מס במקור בהתאם להוראות סע' 164 לפקודה והתקנות מכוחו.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’ מנוסה בתחום מיסוי ישראלי ובינלאומי ומקנה ללקוחותיו סל פתרונות מיסוי בפעילות כלכלית של יחידים וחברות בישראל ומחוץ לישראל. משרדינו מעניק שירותי ייעוץ ותכנון מס מיטבי לעובדים ישראלים המועסקים בישראל תחת מעסיקים זרים, עובדים ישראלים ברילוקיישן המועסקים בחו"ל תחת מעסיקים זרים או תושבי ישראל (בין היתר גם בפתרונות מס בסוגיות ניתוק תושבות מס וביטוח לאומי, מיסוי תגמול הוני ואופציות), תושבי חוץ המועסקים בישראל, ייצוג וליווי מול רשויות המס והגשת דוחות מס, חוות דעת בנושא תושבות מס, החלטות מיסוי וייצוג מול המוסד לביטוח לאומי. 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות  ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן