הגשת החלטת מיסוי ועמידה בתנאים המזכים לקבלת מעמד תושב חוזר ותיק

הגשת החלטת מיסוי ועמידה בתנאים המזכים לקבלת מעמד תושב חוזר ותיק

פתח דברים

הגשת בקשה לקבלת מעמד תושב חוזר- מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.
בספטמבר 2008 חוקק תיקון 168 לפקודת מס הכנסה, העוסק בהרחבת הקלות מס לעולים חדשים ולתושבים חוזרים.

מטרת החקיקה הנה לעודד עלייה והחזרת הון אנושי לישראל. תקופת ההטבות נעה בין 5 ל- 10 שנים. 
כדי לקבל את הטבות המס נדרש הנישום להגיש בקשה כדי לקבל הכרה במעמד תושב חוזר.
בעקבות התיקון עלו משמעותית פניות מצד תושבים המבקשים לקבלת האישור מרשות המסים. 

קביעת מעמד תושב חוזר

קביעת מעמדו של יחיד כתושב חוזר ותיק או כעולה חדש היא עניין מורכב הדורש בחינה של עובדות רבות והכרעה בשאלת מיקום מרכז חייו של היחיד בתקופה
שקדמה להגעתו לישראל. כמו כן, קביעת מעמדו של היחיד כעולה או כתושב חוזר ותיק הנה משמעותית ביותר לעניין אופן מיסוי היחיד, והדיווחים הנדרשים ממנו
בתקופת עשר השנים שלאחר הגעתו.

מטרת קבלת האישור מרשות המסים

מטרת האישורים היא להקנות למבקש ודאות בדבר עמידתו בתנאים המזכים למעמד של תושב ישראל לראשונה או תושב חוזר ותיק.
מתן וודאות לגבי מעמדם של יחידים אלו לצורכי מס הוא בעל חשיבות רבה, ועשוי להוות פרמטר מרכזי בהחלטתם להגיע לישראל.
לאור האמור, על מנת להקנות וודאות לאוכלוסיית העולים והתושבים החוזרים בקשר למעמדם המיסויי, ועל מנת לייעל את תהליך העבודה בעניין זה,
הוחלט לקבוע מנגנון לטיפול בבקשות לאישור זכאות לקבלת מעמד של "תושב ישראל לראשונה" ו – "תושב חוזר ותיק"

תהליך הגשת בקשה לקבלת מעמד תושב חוזר

נישום המעוניין להעתיק את מרכז חייו לישראל ולקבל וודאות בדבר עמידה בתנאים המזכים לקבלת מעמד של תושב ישראל לראשונה או תושב חוזר ותיק, יגיש לרשות המסים באמצעות מייצג, בקשה להחלטת מיסוי ויצרף אליה את העובדות והמסמכים המעידים על קיום מרכז חיים בחו"ל ועל רצונו לשוב לישראל.

שנות השהייה בחו"ל הוא פרמטר כמותי חשוב בבחינת מעמדו של המבקש לקבלת המעמד, אך אינו מספיק. קיימים מבחנים איכותיים שנקבעו בפקודת מס הכנסה המשפיעים על ההחלטה על מועד ניתוק התושבות של הנישום (ומשפחתו) מישראל כך שבפועל עלולים "לקצר" את תקופת השהייה בחו"ל ומתוקף זה במקרה הגרוע גם לשלול מהנישום את קבלת המעמד.
בנוסף הנישום נדרש לצרף אסמכתאות המאששות את העובדה שהעתיק את מרכז חייו לחו"ל במהלך כל תקופת השהות מחוץ לישראל. המסקנה לא תמיד ברורה ויש הרבה מקרים “אפורים” ולכן רצוי להיוועץ עם איש מקצוע.

המחלקה המקצועית ברשות המסים תיבחן את העובדות ובמידת הצורך, תוכל מתוקף סמכותה לדרוש מידע נוסף על מנת לאשר ולקבוע האם אותו נישום זכאי לקבל מעמד תושב חוזר ומאיזה מועד. בדיקת הבקשה וקבלת החלטת המיסוי עשויה להימשך 3-8 חודשים ולעתים אף יותר תלוי בעומס הבקשות.
ההחלטה המאושרת תועבר בבוא העת לפקיד השומה שבו מתנהל התיק של הנישום על מנת שביום שבו הנישום יגיש למס הכנסה דו"ח מס על הכנסותיו בישראל או מחוץ לישראל יוכל ליהנות מהטבות מס על הכנסותיו מחוץ לישראל מתוקף מעמדו כתושב חוזר רגיל או תושב חוזר ותיק.

הגשת בקשה לקבלת מעמד תושב חוזר – הבהרות בנוגע לאישור

יובהר כי אישורים אילו אינם מהווים "אישור תושבות ישראלי" למבקש.
"אישור תושבות" יינתן בנוסח המתאים ועל פי הנהלים הקבועים להוצאת אישור
תושבות, כל זאת, לאחר הוכחה בדבר העברת מרכז החיים, בפועל, לישראל.
כמו כן, הוראת ביצוע זו מופנית הן לטיפול בבקשות של יחידים שטרם העבירו מרכז חייהם לישראל ומתכננים את הגעת ארצה, והן לגבי בקשות של יחידים אשר
העבירו מרכז חייהם לישראל ומעוניינים לקבל ודאות לגבי מעמדם.

הגשת בקשה להחלטות מיסוי בנושא: עמידה בתנאים לקבלת מעמד "כתושב ישראל לראשונה" ו"כתושב חוזר ותיק" לא ניתן להגיש באופן אישי, אלא רק באמצעות רואה חשבון.

אודות משרדינו

ההטבות הניתנות לתושבים חוזרים ועולים חדשים הנן מרחיקות לכת  ויש לפעול מבעוד מועד בכדי לזכות בהן.
למשרדינו ידע וניסיון של 15 שנים בתחום מיסוי ישראלים בחו"ל, תושבים חוזרים והגשת בקשות לקבלת החלטות מיסוי בנושא מעמד תושב חוזר ותיק ועולה חדש. אנו עומדים לרשות הלקוחות לכל אורך הדרך, החל מתכנון העלייה לישראל וכלה במעבר לישראל ובהתנהלות מול רשויות המס בשנים שלאחר מכן. ייעוץ מקצועי מטעם משרד רואה חשבון הוא בעל משמעות אדירה עבור תושב חוזר ובני משפחתו, בעיקר ברמה הכלכלית אך גם מבחינת ביצוע המהלך בצורה החלקה, היעילה והטובה ביותר.

לקוחות המשרד משתייכים לענפי פעילות מגוונים, ביניהם: הייטק, מסחר, נדל"ן, תיירות, פיננסים, מטבעות וירטואליים ושוק ההון בין אם הפעילות היא בגבולות ישראל ובין אם מחוצה לה. המשרד מספק ייעוץ מס ליחידים ולחברות, כתיבת חוות דעת מקצועיות והגשת בקשות רולינג בסוגיות מורכבות.

הכותב רו"ח בעל ידע רב בתחום מיסוי בינלאומי ומרצה בגופים פיננסים ובמוסדות אקדמיים בקורסים בתחום מיסוי ישראלי ובינלאומי. 

 

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ או חוות דעת. המחבר או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!