האם תושב ישראל חייב בדמי ביטוח בגין הכנסותיו כשכיר אצל מעסיק זר?

האם תושב ישראל חייב בדמי ביטוח בגין הכנסותיו כשכיר אצל מעסיק זר?

חיוב תושב ישראל בתשלום דמי ביטוח בגין הכנסותיו כשכיר אצל מעסיק זר – פתח דברים

תושב ישראל שמפיק הכנסות כשכיר ממעסיק זר בארה"ב (פס"ד דין יוסף טל נגד ביטוח לאומי) – עדכון מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. 

נזכיר כי נישום שמוגדר "תושב ישראל" ע"פ הוראות פקודת מס הכנסה, חייב בדיווח על הכנסותיו מכל המקורות גם מישראל וגם מחוץ לישראל. ביטוח לאומי מקבל את הנתונים מרשות המסים ולפי סוג ההכנסה מחייב את המבוטח בדמי ביטוח לאומי. שכיר שמפיק הכנסות כשכיר מחו"ל מחויב בדמי ביטוח לאומי בשיעור של עד 12%. במידה וקיימת אמנה לביטוח סוציאלי עם המדינה בה השכיר עובד, ניתן לקבל פטור מביטוח לאומי ונדרש לשלם רק מס בריאות בשיעור 5%. להרחבה בנושא. 

חיוב דמי ביטוח על הכנסות שכיר אצל מעסיק זר – פרטי המקרה

בעקבות דיווחים של הנישום בדבר הכנסותיו משכיר אצל מעסיק זר, חייב המוסד לביטוח לאומי את התובע בתשלום דמי ביטוח כהכנסות שלא מעבודה. לטענת הנישום אמנת המס בין ישראל לארה"ב מכניסה תחתיה גם את המסים הסוציאליים המוטלים על תושבי ארה"ב וישראל, ולכן עליו לשלם את דמי הביטוח הלאומי בישראל בניכוי המסים ששילם בארה"ב. לטענת המוסד לביטוח לאומי, נקבע בפסיקה באופן חד משמעי בפסק דין מיזל, כי מהבחינה העקרונית מבוטח תושב ישראל המועסק על ידי מעסיק זר בחו"ל חייב בתשלום דמי ביטוח. טענה נוספת שנטענה היא כי אמנת המס נחתמה למניעת כפל מס הכנסה בלבד, ואין להחילה על תשלומי הביטוח הלאומי.

החלטת בית הדין האזורי

בית הדין האזורי לעבודה דן בטענות הצדדים וקבע כי ככלל תושב ישראל המועסק בחו"ל על ידי מעסיק זר, חייב בתשלום דמי ביטוח אף לגבי ההכנסה שהופקה בחו"ל וזאת על פי הוראות תקנות הביטוח הלאומי. כמו כן, בהיעדר אמנה ייעודית בתחום הביטחון הסוציאלי המסדירה הן מניעת כפל דמי ביטוח והן את הזכויות הסוציאליות המבוטחות בהיבטים השונים, על
התובע חלה החובה לשלם דמי ביטוח מכוח העיקרון הפרסונלי והוראות החוק, גם אם נוכו לו דמי ביטוח סוציאלי במקור משכרו מארה"ב,  ואין מקום להתבסס על אמנת המס.

אודות משרדינו 

הצורך בבחינת סוגיות תושבות וניתוק תושבות, הנו מידי ומשמעותי עבור תושבי ישראל השוהים בחו"ל מפאת השלכות המיסוי הנלוות לכך. קיימים שיקולי מס בניתוק תושבות מישראל מול הכדאיות בשמירת מעמד תושב ישראל. משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסה בתחום מיסוי בינלאומי ומקנה סל פתרונות מיסוי לתושבי ישראל החל מההחלטה על ניתוק תושבות וכן לאורך כל תקופת השהייה בחו"ל. שירות המשרד בתחום המיסוי וביטוח לאומי כוללים בין היתר, ייעוץ מס וליווי שכירים ברילוקיישן, ישראלים בעלי פעילות עסקית בחו"ל, הגשת דו"חות מס, בקשות פרה-רולינג, כתיבת חוות דעת, ייעוץ לתושבים חוזרים, סיוע לעולים חדשים, גילוי מרצון והסדרי מס מול רשויות המס וביטוח לאומי וייצוג בדיונים. למשרדנו שורה ארוכה של הצלחות בתחום, שהניבו ללקוחות המשרד החזרי מס בסכומים מהותיים ביותר. המשרד נבחר למוביל בליווי ישראלים שיצאו לחו"ל למטרת הגירה, רילוקיישן והשקעות בחו"ל וכן בליווי תושבים חוזרים ומתן פתרונות בתחום מס הכנסה וביטוח לאומי.

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן