הכנסות תושבי ישראל מחו"ל

הכנסות תושבי ישראל מחו"ל

הכנסות תושבי ישראל מחו"ל- קריטריון ה"תושבות"

הכנסות תושבי ישראל מחו"ל – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן
קביעת התושבות נשענת על מבחן מרכז החיים כפי שהוא בא לידי ביטוי בהגדרת "תושב ישראל" בפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 ובפסיקה הרלוונטית.

הגדרה זו כוללת כמה פרמטרים כגון מקום בית הקבע, מקום המגורים של היחיד ובני משפחתו, מקום עבודתו, מקום האינטרסים הכלכליים, כוונתו הסובייקטיבית, ועוד.
נוסף על מבחן מרכז החיים קיימות חזקות כמותיות על פי מספר ימי השהייה והן עשויות לסייע בקביעת מעמד התושבות. כך למשל, נוכחות של למעלה מ-183 ימים בישראל מהווה חזקה לתושבות ישראלית, אם כי ניתן לטעון ולהוכיח אחרת (המבחן המהותי של מרכז חיים גובר על החזקה הכמותית בעניין זה).

כמו כן, הגדרת "תושב חוץ" שונתה במסגרת תיקון 168 לפקודה ונוספה לה חלופה ולפיה שהייה ארוכת טווח מחוץ לישראל, המלווה בהעתקת מרכז החיים לחו"ל, עשויה לקבוע ניתוק תושבות כבר מיום היציאה מישראל, בהתקיימם של התנאים המתאימים (ככלל, שתי שנות מס ראשונות שבהן שהה היחיד פחות מ-183 ימים בכל שנה ושתי שנות מס נוספות שבהן מרכז חייו כבר אינו בישראל). ככל שהמעבר הוא למדינה עמה יש לישראל אמנה למניעת כפל מס, עשוי ניתוק התושבות הישראלית להיות מוכרע באופן מהיר יותר. עם זאת, קביעה חוקית זו עשויה להתברר רק בחלוף שנים מספר ובדיעבד, ויש להתייחס לחובות המס ולדיווח בתקופת הביניים.

הכנסות תושבי ישראל מחו"ל- חבות מס בישראל 

אם יתברר כי הנישום הוא תושב חוץ, הרי לא יהיה חייב במס על הכנסותיו המופקות מחוץ לישראל, אך אם מדובר בתושב ישראל, הכנסות אלו תהיינה חייבות בשיעורי המס הרגילים החלים על יחיד. בחישוב ההכנסה החייבת מאותן פעילויות בחו"ל זכאי הנישום לניכוי הוצאות שהייה בחו"ל.
בבחינת התרת ההוצאות שהוציא נישום תושב ישראל יכולות לחול שתי הוראות כדלהלן: כללי מס הכנסה (בעלי הכנסה מעבודה בחוץ לארץ), התשמ"ב-1982 (להלן: "הכללים"), או לחלופין תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסוימות), התשל"ב-1972 (להלן: "התקנות").
ככלל, הכללים חלים על עובד תושב ישראל שנשלח למדינת חוץ לשם ביצוע עבודה אצל מעביד ישראלי, במשך תקופה רצופה העולה על שמונה חודשים, או על עובד תושב ישראל שמבצע עבודה בעבור מעביד ישראלי במדינת חוץ במשך תקופה רצופה העולה על שמונה חודשים.  
לעומת זאת, התקנות חלות על הכנסתו של תושב ישראל בין שהוא שכיר המועסק על ידי תושב ישראל בחו"ל, אבל אינו עונה על ההגדרות בכללים, בין שהוא מועסק על ידי מעסיק תושב חוץ ובין שהוא עצמאי שמפיק הכנסות מפעילות עסקית בחו"ל. 
בחישוב המס הישראלי החל על אותן הכנסות זרות, יש להביא בחשבון את הזיכוי המותר, במקרים המתאימים, של מסים זרים ששולמו במדינה שבה הופקה ההנסה, אם שולמו.

חובת דיווח – תיקון 223

בהקשר לחבויות הדיווח, יצוין אם וככל שהנישום טוען כי אינו תושב ישראל בשנת המס 2016, עליו לציין זאת באופן מפורש בדוח המוגש על ידה לשנת 2016 ואף לצרף תיעוד מסוים התומך בעמדתו. הדרישה להגשת דוח ולתיעוד תומך נוספה לפקודת מס הכנסה במסגרת תיקון 223 לפקודה והיא בתוקף לגבי דוחות שיש להגישם לשנת המס 2016 ואילך.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסה בתחום מיסוי בינלאומי ומקנה סל פתרונות מיסוי לתושבי ישראל החל מההחלטה על ניתוק תושבות וכן לאורך כל תקופת השהייה בחו"ל.
שירות המשרד בתחום המיסוי וביטוח לאומי כוללים בין היתר, ייעוץ מס וליווי עובדים שכירים ברילוקיישן, ייעוץ בדבר מיסוי הכנסות עבודה ומעסק מחו"ל, ליווי ישראלים בעלי פעילות עסקית בחו"ל, הגשת דו”חות מסבקשות פרה-רולינג, כתיבת חוות דעת, ייעוץ לתושבים חוזרים, סיוע לעולים חדשים, גילוי מרצון והסדרי מס מול רשויות המס וביטוח לאומי וייצוג בדיונים.
למשרדינו שורה ארוכה של הצלחות בתחום, שהניבו ללקוחות המשרד החזרי מס בסכומים מהותיים ביותר.
המשרד נבחר למוביל בליווי ישראלים שיצאו לחו"ל למטרות הגירה, רילוקיישן ו או השקעות בחו"ל וכן בליווי תושבים חוזרים ומתן פתרונות בתחום מס הכנסה וביטוח לאומי.

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת. המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים,
ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות.
בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן