טופס 1040NR ו- 1040

טופס 1040NR ו- 1040

טופס 1040NR ו- 1040 – פתח דברים

טופס 1040NR ו- טופס 1040 – דוח מס אמריקאי – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.
שיטת המיסוי בארה"ב היא מחד פרסונלית על בסיס תושבות או אזרחות. חובת הדיווח במקרה זה היא גורפת, פרט לבעלי הכנסה נמוכה במיוחד.
תושב ארה"ב או אזרח ארה"ב ממוסה על כל הכנסותיו מכל מקור בעולם. "תושב ארה"ב" הוא מי שמחזיק בכרטיס זיהוי מסוג "גרין קארד" (Permanent residence), או שוהה בארה"ב בשנת מס יותר מ 183 יום, או במספר ימים מחושב בנוסחה מיוחדת במהלך שלושת השנים האחרונות. ומאידך, גם טריטוריאלית. דהיינו השתת מס גם על מי שאינם אזרחים או אינם תושבי ארה"ב, רק במידה ומפיקים הכנסות באמצעות השקעות נדל"ן בגבולות ארה"ב.

דו"חות מס שנתיים עבור אזרח ותושב ארה"ב 
טופס 1040- Annual Reports

טופס 1040 הנו טופס הצהרה לרשות המסים האמריקאית (IRS) על ההכנסות החייבות במס.
אזרחים אמריקאים ובעלי גרין קארד נדרשים כל שנה להגיש את הטופס, גם אם אינם גרים בארה"ב וכן אזרחים זרים שהיגרו לארה"ב בעלי מעמד "תושבות לצורכי מס". 
הטופס כולל את כל סוגי ההכנסות החייבות במס לפי חוקי המיסוי האמריקאי שאותו אדם הפיק בגבולות ארה"ב ומחוצה לה.
אי עמידה בחובת הגשת דוחות האמריקאים מהווה עבירה על החוק.

בנוסף, אזרחי ותושבי ארה"ב נדרשים לדווח בכל שנה גם על חשבונות פיננסיים זרים הנמצאים מחוץ לגבולות ארה"ב באמצעות טופס Foreign Bank Account Report) FBAR) ונכסים פיננסים המוחזקים מחוץ לארה"ב, בין היתר חשבונות בנק, תיקי ניירות ערך, מניות, פיקדונות, חסכונות, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה וביטוח מנהלים.

הדיווח נעשה באמצעות טופס FBAR וזאת במידה שבמהלך שנת המס הוחזקו חשבונות פיננסיים זרים, אשר ערכם המצטבר עולה על $10,000 (אפילו ליום אחד במהלך השנה).
דוח ה-FBAR הנו לצורך דיווח בלבד ולא כרוך בתשלום מס. להלן רשימת טפסים חלקית המצורפים לדוח המס  1040 האמריקאי. 

טופס 8938 –  דיווח על נכסים פיננסים המוחזקים מחוץ לארה"ב מעל ל– 200,000 $ ליחיד ו- 400,000 $ לזוג נשוי.
טופס 3520 –  דיווח על חלוקה מנאמנויות זרות או מתנה מאזרחים זרים מעל 100,000 $. 
טופס 5471 –  דיווח על חברות זרות המוחזקות ע"י אזרח אמריקאי או מי מחזיק בגרין קארד.
טופס 8865 –  דיווח על שותפויות זרות המוחזקות ע"י אזרח/תושב או מי שמחזיק בגרין קארד.
טופס 8858 –  דיווח על חברות זרות שקופות המוחזקות ע"י אזרח אמריקאי או מי שמחזיק בגרין קארד.
טופס 8992/8993 –   Global Intangible Low Tax Income) GILTI). 

דוחות שנתיים עבור משקיע זר שאינו אזרח ואינו תושב (Non Resident Alien)
טופס Non Resident) 1040NR) 

מי שאינם אזרחים ואינם תושבים ממוסים על הכנסה שהופקה רק בגבולות ארה"ב ומחויבים להגיש דוח מס שנתי  1040NR.
על פי פקודת המס האמריקאי, משקיע זר בארה"ב- שאינו אזרח אמריקאי או בעל גרין קארד (Non Resident Alien) חייב בדיווח מס ברמה הפדרלית ומס במדינה בארה"ב בה נמצאת ההשקעה וכל השקעה פעילה בארה"ב באותה שנת מס. דו"ח המס נקרא 1040NR ויש להגישו עד ה-15/6. ניתן להגיש בקשה לאורכה להגשת הדו"ח עד ה-15/10.
זרים המשקיעים בנדל"ן באמצעות חברות LLC, נדרשים להמתין לקבלת דוחות K1 שלעתים מתעכבים מסיבות מקצועיות ולכן יש צורך להגיש בקשה באמצעות מייצג מקומי לאורכה לדו"חות המס הן ברמת החברה והן ברמה האישית בארה"ב.

בנוסף למס הפדרלי, תתכן גם חובת הגשת ותשלום מס ברמה המדינה שבה הופקה ההכנסה.
דיווח מדינה נגזר מהפעילות באותה מדינה ושיעור המס הוא בין 4% – 13% בתוספת למס הפדרלי. ישנן מדינות כמו טקסס, פלורידה, נבאדה, וושינגטון שאין בהן
חובת הגשת דוחות מס אישיים. זוגות שאינם אזרחי ארה"ב אינם יכולים להגיש את הדוח ביחד והם יצטרכו להגיש דוחות מס כל אחד בנפרד. 

אפשרויות דיווח לתושבי ישראל בעלי אזרחות אמריקאית שלא הגישו דוחות

במסגרת חקיקת ה- FATCA אזרחים אמריקאים חשופים בפני גופים פיננסים בישראל, שמחויבים במסגרת החוק לדווח על כל אזרח אמריקאי לרשויות בארה"ב.
העברת המידע מעמידה את האזרחים שטרם הסדירו את חובת הדיווח בפני חשיפה לקנסות וסנקציות.
קיימת תכנית גילוי מרצון מקוצרת, המיועדת למי שאינו תושב ארה"ב בה ניתן להגיש דוחות מס  שלוש שנים אחורה וכן דוחות FBAR שש שנים אחורה

ובכך להימנע מקנסות. גם מי שהגיש בעבר דוחות שגויים, יכול בתנאים מסוימים להשתתף בתכנית.
נדרשת חתימה על הצהרת "לא במזיד" (Due To Unwilful Conduct). אין דרישה להגיש דוחות ולתת מידע מעבר לשנים הנ"ל. 

אודות

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' הנו משרד רואה חשבון בתל אביב. המשרד מוביל בתחום החשבונאות, ביקורת חברות, הנהלת חשבונות ומיסוי על גווניו השונים, לרבות מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, מס ערך מוסף, מיסוי מקרקעין, חוק עידוד השקעות הון וכן בתחום הביטוח הלאומי. המשרד מלווה עצמאיים וחברות החל משלב עריכת התכנית העסקית וההקמה וכן לאורך כל הפעילות העסקית, במעטפת שירותים עסקיים במגוון נושאים בתחום המיסוי הישראלי ומיסוי בינלאומי. משרדינו מנוסה בליווי ישראלים בחו"ל (רילוקיישן), ישראלים בעלי השקעות בארה"ב, הגשת בקשות להחלטות מיסוי וגילוי מרצון עבור יחידים תושבים חוזרים, תושבים חוזרים ותיקים ועולים חדשים ומחויב לסטנדרטים גבוהים של שירות, ידע מקצועי, כתיבה, ואינטגרציה בין תחומי המס השונים, לרבות היכרות עם התקינה החשבונאית. אתר המשרד מהווה פלטפורמה עשירה של מאמרים ומידע מקצועי לרווחת הלקוחות וגולשים מזדמנים בסוגיות מס שונות ורלוונטיות לרוח התקופה. גלשו באתר וקראו מה לקוחות מספרים עלינו.

 

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת. המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים,
ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות. בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

 

רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון אמנון בן שושן

אודות כותב המאמר - רואה חשבון אמנון בן שושן.

שותף ומייסד משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות'. בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות (BA) ותואר שני עם התמחות במסים (MBA). מומחה בתחום מיסוי ישראלי ומיסוי בינלאומי, מיסוי ישראלים ברילוקיישן למדינות ברחבי העולם, התמצאות באמנות המס ודיני המיסוי הזר, תושבים חוזרים ותיקים, השקעות נדל"ן בחו"ל, מטבעות דיגיטליים, תגמול הוני ממעביד מסוג אופציות ומניות מסוג RSUS ו-ESPP, מיסוי שוק ההון, גילוי מרצון, הקמת מבני מס בינלאומיים מורכבים ובפתרונות מיסוי בקשר עם פעילותם של ישראלים במדינות ברחבי העולם ותושבי חוץ בישראל וטיפול בהחזרי מס מורכבים.

בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מורכבות ומייצג יחד עם צוות המשרד נישומים רבים בדיונים מול רשות המסים וקבלת החלטות מיסוי (פרה- רולינג) בתחום מיסוי בינלאומי.

אמנון אחראי לפרסומם של מאות כתבות ומאמרים בתחום המסים בעיתונות מקצועית, מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום המסים, חשבי שכר ויועצי מס וכן מרצה בפורומים מקצועיים ובכנסים של חברות הייטק בנושא מיסוי תגמול הוני ממעביד.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

דילוג לתוכן