ישראלים בסין – היבטי מיסוי וחובת הדיווח

ישראלים בסין – היבטי מיסוי וחובת הדיווח

מיסוי הכנסות ישראלים בסין – פתח דברים

מיסוי הכנסות ישראלים בסין – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן
רבים מהישראלים ששהו בסין למשך מספר שנים לטובת הפעלת עסק או עיתוק (רילוקיישן) כשכירים לסין, שבו לאחרונה לישראל בעקבות בהלת נגיף הקורונה.
בעקבות ההתפתחות בנושא ואי וודאות בעתיד הנראה לעין, נשקלת בכובד ראש, עבור חלקם, גם האפשרות להעתיק את מרכז החיים חזרה לישראל.
פנייה לקבלת ייעוץ מס בנושא הסדרת תשלום המסים מול רשויות המס בישראל היא בגדר חובה. 

אותם ישראלים שלא פעלו לטובת הסדרת המיסוי בישראל, בוחנים כעת את הדרך המיטיבה לדיווח על ההכנסה שהפיקו בחו"ל.
בצל נסיבות החזרה, מס הכנסה אורבת בפתח ויוזמת פנייה באמצעות בטופס 5329 או טופס 5328 לצורך הסדרת הדיווח ותשלום המס בישראל על כל ההכנסות שהופקו בחו"ל ולא דווחו.
לצורך כך, החלטנו לעשות סדר בנושא המיסוי ולהביא את עיקרי הפעולות הנדרשות בעת החזרה לישראל.

שיטת המיסוי בישראל 

עד שנת 2003 הייתה נהוגה בישראל שיטת המיסוי הטריטוריאלית.
ע"פ שיטה זו מוסו כל ההכנסות שהופקו או נצמחו בגבולות ישראל בין אם על ידי תושבי ישראל ובין אם על ידי תושבי חוץ.
בינואר 2003 מדינת ישראל "יישרה קו" עם שיטת המיסוי הנהוגה בחלק גדול ממדינות העולם באמצעות רפורמה מקיפה בדיני המס ובין היתר בתחום מיסוי בינלאומי
והחלה למסות לפי השיטה המעורבת. המשמעות- הפעלת שיטת חיוב במיסוי פרסונלי על תושב ישראל ומיסוי טריטוריאלי על תושב חוץ. 

על פי שיטה זו, תושבי ישראל ממוסים על כלל הכנסותיהם, בין אם הופקו בישראל ובין אם הופקו מחוצה לה.
תושבי חוץ ממוסים על הכנסותיהם שהופקו או נצמחו בגבולות ישראל (השיטה הטריטוריאלית).
כחלק מן המעבר לשיטת המעורבת, אימצה ישראל מנגנון זיכוי ממסי כפל, המבטיח זיכוי ממס זר.
משכך כל ישראלי ששהה בסין והפיק הכנסות בעודו תושב ישראל, חייב בדיווח ותשלום מס בישראל. 

רילוקיישן שכירים לעניין מס הכנסה  

רילוקיישן הנו תהליך של מעבר ממדינת תושבות אחת למדינת תושבות אחרת תוך העברת מרכז החיים למדינת התושבות האחרת.
תושב ישראל, אשר ביצע רילוקיישן לסין, ייחשב לתושב ישראל לצורכי מס, כל עוד לא דיווח על ניתוק התושבות לרשויות המס.
כתושב ישראל יחויב בדיווח על הכנסותיו (לרבות הכנסותיו מסין) ותשלום מס במדינת ישראל ואילו במעמד תושב חוץ, ייתכן ויהיה פטור מדיווח.
לתהליך הרילוקיישן קיימות השלכות על תושב ישראל ובני משפחתו, והעיקרית שבהן הנה חבות דיווח ותשלום המס על ההכנסות שהפיק בחו"ל.

שמירת מעמד תושבות ישראלית (מעבר ארעי)

ישראלים שביצעו רילוקיישן חלקי לסין, דהיינו ללא ניתוק ונותרו במעמד "תושב ישראל", חייבים בדיווח לרשויות המס על ההכנסות מחו"ל. 
כמו כן קיימת זכאות בעת חישוב הכנסתו החייבת לנכות הוצאות שונות אשר יצאו בייצור הכנסתו, על פי תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות), התשל"ב-1972. הדיווח בארץ על הכנסות בחו"ל נעשה באמצעות דוח אישי שמוגש בסוף השנה. שיעור המס על ההכנסות יהא לפי פקודת מס הכנסה, דהיינו שיעור מס שולי, זכאות למימוש נקודות זיכוי ממס תוך התחשבות במס הזר ששולם בחו"ל. כאשר השהייה בסין היא לתקופה קצובה לצורך העסקה תחת מעסיק זר סיני, זכות המיסוי הראשונית על ההכנסות ממשכורת שתתקבלנה מהמעסיק המקומי תהא לרוב לרשות המסים בסין ולישראל תהא זכות מיסוי שיורית.

שכירים שניתקו תושבות ישראלית

שכירים שביצעו עיתוק מלא מישראל לסין, הכולל ניתוק תושבות מישראל, לכאורה פטורים ממס הכנסה על הכנסותיהם מחו"ל ממועד העזיבה. 
רשות המסים אינה מכירה בקלות בניתוק תושבות מיום "העלייה למטוס", ולכן תוקנה פקודת מס הכנסה שקובעת רטרואקטיבית משנת המס 2016 חובת דיווח על היוצאים לרילוקשיין לחו"ל. תכנית העבודה מול רשות המסים תלויה במידה רבה בכוונות הסובייקטיביות של הרילוקיישנרים. במידה והתגבשה החלטה להעתיק את מרכז החיים למספר שנים או להגר לסין, נדרש להתחיל בהכנה לקראת ניתוק תושבות מישראל הן לצורכי מס והן לצורכי ביטוח לאומי. שהות בסין מעל 183 ימים מהווה חזקה בדין הישראלי בתהליך ניתוק התושבות, אך היא אינה מספיקה לצורך השלמת התהליך. ע"פ פקודת מס הכנסה ופסיקות רבות של בתי המשפט בנושא, נקבע כי על מנת שתוכלו לקבל הכרה במעמד "תושב חוץ", יש לנקוט בפעולות משמעותיות בטרם היציאה מישראל וכן לאורך כל השהיה בסין, שיוכיחו מעבר לכל ספק שהייתה כוונת ניתוק זיקות מישראל. חשוב לזכור כי מעבר למעמד "תושבות סינית לצורכי מס", יתכן ויוציא אתכם מרשת המס הישראלית, אך יחייב אתכם בדיווח ותשלום מס בסין על ההכנסות הכלל עולמיות.

מהם מבחני תושבות לצורכי מס בסין?

יחידים אשר מתגוררים בסין במשך 183 יום או יותר בשנת מס, נחשבים תושבים לצורכי מס. תושבים באופן כללי כפופים למס יחידים על הכנסותיהם ברחבי העולם. יחידים שאינם תושבי קבע בסין ושוהים בסין פחות מ- 183 ימים בשנת מס נחשבים לתושבי חוץ למטרת מס. תושבי חוץ באופן כללי כפופים למס על ההכנסות שמקורן בסין בלבד. תושבי קבע בסין הם יחידים השוהים בסין בדרך כלל בגלל מעמד התושבות החוקית שלהם, קשריהם המשפחתיים או הכלכליים בסין. היה והנישום מקיים "תושבות" בשתי המדינות גם יחד, תוכרע התושבות על פי כללי "שובר שוויון" שבאמנה. 

אודות משרדינו 

הצורך בבחינת סוגיות תושבות וניתוק תושבות, הנו מידי ומשמעותי עבור תושבי ישראל השוהים בחו"ל מפאת השלכות המיסוי הנלוות לכך.
קיימים שיקולי מס בניתוק תושבות מישראל מול הכדאיות בשמירת מעמד תושב ישראל.
משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסה בתחום מיסוי בינלאומי ומקנה סל פתרונות מיסוי לתושבי ישראל החל מההחלטה על ניתוק תושבות וכן לאורך כל תקופת השהייה בחו"ל.
שירות המשרד בתחום המיסוי וביטוח לאומי כוללים בין היתר, ייעוץ מס וליווי שכירים ברילוקיישן, ישראלים בעלי פעילות עסקית בחו"ל, הגשת דו”חות מס, בקשות פרה-רולינג, כתיבת חוות דעת, ייעוץ לתושבים חוזרים, סיוע לעולים חדשים, גילוי מרצון והסדרי מס מול רשויות המס וביטוח לאומי וייצוג בדיונים. 
למשרדנו שורה ארוכה של הצלחות בתחום, שהניבו ללקוחות המשרד החזרי מס בסכומים מהותיים ביותר.
המשרד נבחר למוביל בליווי ישראלים שיצאו לחו"ל למטרת הגירה, רילוקיישן והשקעות בחו"ל וכן בליווי תושבים חוזרים ומתן פתרונות בתחום מס הכנסה וביטוח לאומי.

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת. המחבר ו/או משרד רואה החשבון אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים,
ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות.
בכל מקרה בו נכתב לשון זכר הכוונה גם ללשון נקבה, וכן להפך, אלא אם נאמר במפורש אחרת.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!